Polacy zajęli 4. miejsce wśród 44 nacji. Tak bardzo wierzymy w siłę dawania łapówek

Jaki wpływ na to, czy odniesiemy w życiu sukces, mają ciężka praca, zdobyte wykształcenie czy zwykłe szczęście? Takie pytania w 44 krajach zadali badacze z renomowanego amerykańskiego think tanku Pew Research Center. Czy w sukcesie pomaga też dawanie łapówek? Według Polaków - bardzo.

"Zgodnie z naszym nowym raportem, w którym wypowiadali się przedstawiciele 44 narodowości, najważniejszym atrybutem na drodze do osiągnięcia sukcesu jest dobra edukacja, ciężka praca oraz znajomości z odpowiednimi ludźmi. Przy tym wiele osób uważa, że sukces zapewniają nam także rzeczy, na które nie mamy wpływu, czyli po prostu szczęście i urodzenie się w zamożnej rodzinie. Bycie mężczyzną i dawanie łapówek są mniej istotne" - czytamy w omówieniu badania na stronie Pew Research Center .

Wg Polaków dawanie łapówek pomaga

Jednak, według sondażu, z ostatnim ze zdań nie zgodzą się Polacy. Mamy tak duże przekonanie, że dawanie łapówek zapewnia sukces w życiu, że wśród 44 państw znaleźliśmy się na 4. miejscu w rankingu!

W Polsce badanie przeprowadzono za pomocą bezpośrednich rozmów z respondentami. Przepytano reprezentatywną grupę 1010 osób mających co najmniej 18 lat. W badaniu wzięli udział zarówno mieszkańcy wsi, jak i miast. Przepytywano ich w dniach od 17 marca do 8 kwietnia br.

Respondentom wymieniono siedem czynników, które mogą mieć wpływ na to, czy ktoś odniesie w życiu sukces. Były to zdobyta edukacja, ciężka praca, koneksje, dawanie łapówek, bycie mężczyzną, urodzenie się w zamożnej rodzinie i bycie szczęściarzem. Przy każdym mogli podać liczbę od zera do dziesięciu, gdzie zero oznaczało brak wpływu danej kategorii na odniesienie sukcesu, a dziesięć maksymalny wpływ. Następnie z odpowiedzi wyciągnięto średnią.

Ciężka praca nie zapewnia sukcesu?

I tak według badania Polacy uważają, że dawanie łapówek ma ogromne znaczenie w zapewnieniu sobie powodzenia - ocenili ten czynnik na 4,3 punktu. Przed nami są tylko Rosjanie (4,5 punktu), mieszkańcy Jordanii (5 punktów) i Chińczycy (5,5 punktu). Polacy uważają, że wpływ na sukces ma też edukacja (8,2 punktu), ale to i tak klasyfikuje nas na szarym końcu tabeli w tej kategorii na równi z Grecją.

Wraz z Grekami nie jesteśmy też przekonani do ciężkiej pracy - wagę tego czynnika oceniliśmy na 7,8 punktu, co klasyfikuje nas jako dwa ostatnie państwa w tabeli. Z kolei w tym, że ważne są koneksje, zgadzają się z nami Koreańczycy i Ukraińcy - daliśmy tej kategorii wagę 8,4 punktu. Plasujemy się mniej więcej w środku tabeli, jeśli chodzi o kwestię bycia mężczyzną - wagę tego czynnika w zapewnieniu sobie sukcesu oceniliśmy na sześć punktów. Bogate urodzenie się i bycie szczęściarzem oceniliśmy na - odpowiednio - 7,5 i 8,5 punktu.

Z pełnymi wynikami niezwykle ciekawego badania można się zapoznać tutaj >>>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: