Komu ufają Polacy? Kopacz na drugim miejscu, wynik prezydenta najwyższy w historii

Zaufanie do prezydenta Komorowskiego wzrosło do 80 proc. - wynika z najnowszego rankingu przeprowadzonego przez CBOS. Badanie wykazało też rekordowy wzrost zaufania wobec premier Ewy Kopacz - w porównaniu z poprzednim sondażem jest ono wyższe o 11 punktów proc. i wynosi 59 proc.

Jak wygląda najnowszy ranking zaufania CBOS? Jego liderem pozostaje niezmiennie prezydent Bronisław Komorowski, który w październiku cieszył się największym zaufaniem od początku jego kariery politycznej:

Analitycy CBOS podkreślają, że Kopacz nigdy wcześniej nie cieszyła się tak wysokim zaufaniem społecznym. Odsetek ankietowanych, którzy deklarują zaufanie do premier wzrósł po stworzeniu przez nią rządu oraz wygłoszeniu expose - odnotowuje ośrodek. Najnowsze badanie pokazuje też, że od września zmniejszył się odsetek osób deklarujących nieufność wobec pani premier; obecnie wynosi on 17 proc.

Na podium znajduje się także marszałek Sejmu, b. szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, któremu ufa blisko połowa Polaków, a nie ufa - 22 proc. (spadek o 2 punkty). Sondażownia wskazuje jednak, że badanie było przeprowadzone przed publikacją amerykańskiego portalu, który - powołując się na słowa Sikorskiego - napisał o rzekomej sugestii prezydenta Rosji Władimira Putina nt. udziału Polski w podziale Ukrainy.

Piechociński i Kaczyński poza pierwszą piątką

Na dalszych miejscach w zestawienia znaleźli się wicepremier Janusz Piechociński (34 proc.) oraz Jarosław Kaczyński (34 proc.), któremu jednak nie ufa 48 proc. respondentów. Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro budzi natomiast zaufanie 33 proc. badanych (i nieufność 36 proc.).

Na kolejnych miejscach rankingu zaufania znaleźli się też szef resortu rolnictwa Marek Sawicki (30 proc.), Jarosław Gowin (30 proc.) oraz minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska (27 proc.).

Liderzy rankingu nieufności pozostają bez zmian

Druga część sondażu CBOS dotyczyła nieufności wobec poszczególnych polityków. W tej części rankingu nie obserwujemy jednak większych zmian: jej liderami pozostają Janusz Palikot i Janusz Korwin-Mikke. Nie ufa im ponad połowa ankietowanych:

Na kolejnych miejscach znaleźli się minister zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz lider SP Zbigniew Ziobro, którzy budzą nieufność 36 proc. badanych. Inni wymienieni w rankingu politycy to Leszek Miller (nie ufa mu 28 proc. ankietowanych), Jarosław Gowin (25 proc.), oraz minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk (20 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-15 października na reprezentatywnej grupie 919 dorosłych Polaków.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: