Paradowska: Walka PiS o pieniądze SKOK-ów to wielka polityczno-finansowa robota

83 mln zł wypłynęły w ubiegłym roku z systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych na konta holdingu z Luksemburga - informuje ?GW?. Pieniądze wyciekają, choć spółdzielnie borykają się z poważnymi problemami finansowymi. - Okazuje się, że wysoki protektorat PiS nad kasami, które musimy finansować ze wspólnych pieniędzy, jest nadzwyczaj skuteczny - oceniła Janina Paradowska w TOK FM.

Komisja Nadzoru Finansowego ujawniła, że z systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych pieniądze wypływają na konta luksemburskiego holdingu. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", tylko w 2013 r. były to 83 mln zł. W tym roku może to być około 70 mln zł. A jednocześnie SKOK-i "jadą na stratach".

"Luksemburska spółka SKOK Holding s.a.r.l. powstała sześć lat temu, kiedy stało się jasne, że koalicja PO-PSL przeforsuje w końcu ustawę, która ograniczy władzę Kasy Krajowej SKOK i obejmie SKOK-i nadzorem KNF. Do Luksemburga kasy przetransferowały część "trefnych" pożyczek (w całym systemie 31 proc. kredytów jest zagrożonych), w zamian otrzymując obligacje. W ten sposób poprawiły sobie bilanse" - ustaliła "Gazeta Wyborcza".

- Muszę powiedzieć, że przestaję rozumieć. Od lat czytam artykuły dotyczące działań SKOK-ów. Ale okazuje się, że wysoki protektorat Prawa i Sprawiedliwości nad kasami, które potem wszyscy finansujemy ze wspólnych pieniędzy, jest nadzwyczaj skuteczny. Walka PiS-u o pieniądze SKOK-ów to wielka robota polityczno-finansowa - komentowała Janina Paradowska w "Poranku Radia TOK FM".

Silne związki

O tym, jak ważne dla PiS są spółdzielcze kasy, najlepiej świadczy to, że ich twórca został senatorem Prawa i Sprawiedliwości. Grzegorz Bierecki był jednym z najgłośniejszych krytyków przeforsowanych przez rząd zmian, dzięki którym kasy zostały objęte nadzorem KNF. Nie jest też tajemnicą, że wielu polityków PiS bierze pożyczki ze SKOK-ów. W tej grupie jest Jarosław Kaczyński.

PiS walczy o przepisy korzystne dla SKOK-ów. Politycy biorą pożyczki...>>

- SKOK-i znajdują się pod niezwykle czułą opieką Prawa i Sprawiedliwości. Partia, która chce sięgać do tzw. głębokich kieszeni wszystkich, którzy mogliby mieć pieniądze, jakoś jak sięga do kieszeni SKOK-ów, to być może na swoje partyjne cele. W każdym razie nie na cele społeczne - komentowała Janina Paradowska.

Więcej o: