Sondaż Millward Brown dla 300polityka: PO w górę, PiS w dół, Korwin-Mikke i Palikot poza Sejmem

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się dzisiaj, wygrałaby je PO. I mogłaby stworzyć koalicję z PSL. W najnowszym sondażu Millward Brown dla serwisu 300polityka rządząca partia mogłaby liczyć na 34 proc. poparcia. To wzrost o 3 pkt proc. od wrześniowego sondażu. W górę - o 1 pkt proc. poszli też ludowcy, na których chce głosować 6 proc. badanych.

Spadki w najnowszym sondażu Millward Brown zanotowały za to Prawo i Sprawiedliwość (o 2 pkt proc.), na które zagłosowałoby 30 proc. badanych, oraz Kongres Nowej Prawicy. Na partię Janusza Korwin-Mikkego chce oddać swoje głosy 4 proc. badanych - to spadek o 3 pkt proc.

To oznacza, że Korwin-Mikke nie dostałby się do Sejmu. Podobnie zresztą jak Janusz Palikot i jego Twój Ruch, którego poparcie spadło na poziom z sierpnia - 2 proc. (spadek o 2 pkt proc.) - zauważa 300polityka . O 2 pkt proc. wzrosło za to poparcie dla SLD.

Trendy: PO w górę, PiS w dół

Wyniki sondażu są potwierdzeniem trendu wzrostowego notowań PO. Od początku września, czyli od nominacji Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej, poparcie dla Platformy wzrosło o 3 pkt proc. Od lipca zaś to już wzrost o 8 pkt proc. - dodaje 300polityka. Z kolei dla PiS porównanie z lipcowymi sondażami wypada gorzej - partii Jarosława Kaczyńskiego ubyły 3 pkt proc. poparcia. Co ciekawe, w najmłodszej grupie elektoratu - 18-24 lata - PiS zdecydowanie wygrywa z 37 proc. głosów, zaś w grupach wyborców 25-34 oraz 35-44 lata to PO dostała połowę głosów.

Ocena pracy Kopacz: 58 proc. "średnio" lub "nie wiem"

Ankieterzy Millward Brown pytali też o ocenę działalności Ewy Kopacz jako premiera. 31 proc. badanych oceniło pracę nowej premier "dobrze" i "bardzo dobrze". Z kolei według 12 proc. uczestników sondażu premier pracuje "źle" i "bardzo źle". "Średnią" ocenę wystawia Kopacz 33 proc, a aż 25 proc. nie wie, jak ocenić panią premier. Ponad połowa badanych nie ma zatem o pracy nowego szefa rządu ani dobrego, ani złego zdania.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie przez Millward Brown SA dla 300polityka w dniach 16-19 października 2014 r. Wielkość próby - ogólnopolskiej - wyniosła 1000 osób. 525 zadeklarowało udział w wyborach. Porównania odnoszą się do sondażu Millward Brown dla TVN z 2 września 2014 r.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: