Zatrważająca mapa z Bagdadu. Tyle samochodów pułapek wybuchło tam od 2003 roku [ZOBACZ]

Satelitarne zdjęcie Bagdadu usiane kilkuset czerwonymi kropkami. Na pierwszy rzut oka to nic specjalnego. Ale kiedy dowiadujemy się, że każda kropka oznacza jeden samochód pułapkę, który wybuchł w mieście od 2003 r., mapa zaczyna robić wrażenie. Zamieszczono ją na twitterowym koncie Brilliant Maps.

Brilliant Maps dzieli się z użytkownikami portali społecznościowych nietypowymi mapami. Pokazuje na przykład, jak wyglądałyby Stany Zjednoczone na powierzchni Księżyca albo prezentuje najdłuższą na świecie linię prostą, którą można by pokonać bez podróżowania drogą morską.

19 października na Twitterze Brilliant Maps pojawiła się mapa irackiej stolicy, na której czerwonymi kropkami zaznaczono miejsca wybuchów samochodów pułapek od 2003 roku. Mapa została opracowana przez brytyjski "The Guardian":

We wrześniu w Iraku zginęło ponad tysiąc osób

Bagdad liczy sobie 734 km kw. (dla porównania: powierzchnia Warszawy to 517 km kw.). Iracką stolicę zamieszkuje prawie 6,5 mln ludzi. Dane te w zestawieniu z mapą robią naprawdę duże wrażenie - choć w kontekście sprawy nie jest to sformułowanie najbardziej trafne.

Według doniesień mediów do wybuchów samochodów pułapek w irackiej stolicy dochodzi w ostatnim czasie niemal codziennie. Wokół Bagdadu tylko 16 października wybuchły aż trzy samochody, w tym jeden zamach był aktem samobójczym - podaje BBC . W wybuchach tych zginęło przynajmniej 16 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. ONZ podała, że tylko we wrześniu w aktach przemocy w całym Iraku zginęło ponad 1,1 tys. osób. Od początku października życie straciło już około 400.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: