Na Islandii największy wybuch wulkanu od wieków. Odbija się to na zdrowiu mieszkańców

Erupcja Bardarbunga trwa od 31 sierpnia i już teraz jest największą islandzką erupcją od setek lat. Mieszkańcy zaczynają skarżyć się na zdrowie, odwoływane są imprezy sportowe - pisze ?Newsweek?.

Wulkan Bardarbunga nie zyskał takiej sławy jak Eyjafjallajökull, który w 2010 roku sparaliżował ruch lotniczy w Europie. Jego erupcja jest jednak dużo poważniejsza - pisze "Newsweek". Freysteinn Sigmundson, geofizyk i wulkanolog z Uniwersytetu Islandzkiego, tłumaczy w rozmowie z europejską edycją tygodnika, że trwająca już półtora miesiąca erupcja Bardarbungi jest największym tego typu wydarzeniem od setek lat.

Do 1 października z wulkanu wydobyło się już bowiem więcej dwutlenku siarki niż podczas jakiejkolwiek erupcji na Islandii od kilku wieków.

Erupcja odbija się na zdrowiu

- W wielu częściach kraju stężenie oparów siarki jest na niebezpiecznym dla zdrowia poziomie - mówi "Newsweekowi" John Stevenson, badacz wulkanów z Uniwersytetu Edynburskiego. - Dotknięte obszary obejmują Reykjavik. Opary powodują ból oczu i gardła, odwoływane są przez to imprezy sportowe, a astmatykom odradza się wychodzenie z domu - dodaje.

Obszar przykryty lawą wydostającą się z wulkanu rośnie o 1,5 km kwadratowego dziennie i zajmuje już powierzchnię równą mniej więcej powierzchni Manhattanu.

Tej erupcji daleko jednak wciąż do największej znanej erupcji na Islandii. Kiedy w latach 1783-84 wybuchał wulkan Laki, zgładził on 60 proc. islandzkiej trzody i 20 proc. ludności.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: