Ziobro: Nie będę kandydował na prezydenta Polski. Taki był warunek PiS

- Warunkiem porozumienia z PiS była moja rezygnacja ze startu w wyborach prezydenckich - powiedział Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski, w TVN 24. - Zgodziłem się na to ze względów pragmatycznych - dodał.

- Aby odsunąć fatalnie rządzącą PO od władzy, postanowiliśmy działać pragmatycznie. Złączyliśmy siły z PiS - powiedział Ziobro w programie "Piaskiem po oczach" w TVN 24. Jego wypowiedź dotyczyła zbliżających się wyborów samorządowych, w których Prawo i Sprawiedliwość, Polska Razem i Sprawiedliwa Polska wystartują wspólnie w wyborach do sejmików wojewódzkich.

"Taki był warunek PiS"

- Z badań wynikało, że miałbym duże szanse na dobry wynik w wyborach prezydenckich, gdyby Kaczyński nie zdecydował się startować - powiedział Ziobro. - Nie będę jednak kandydował na prezydenta, bo taki był warunek porozumienia z PiS - dodał.

Prowadzący program Konrad Piasecki przypomniał Ziobrze konferencję prasową, podczas której ogłoszono przedwyborcze zjednoczenie. - Czy obraz pana i Jarosława Gowina stojących za Kaczyńskim to obraz pana klęski? - zwrócił się do prezesa SP. - To obraz racjonalnego rozumienia polityki, ale oczywiście, to nie jest zwycięstwo - odparł Ziobro.

"Jeśli Kopacz pokaże charakter, to ją docenię"

Polityk stwierdził, że jego ugrupowanie weszłoby do Parlamentu Europejskiego, gdyby nie "fatalny wynik Jacka Kurskiego w Warszawie". - Solidarna Polska, która pokonała narodowców, Palikota, Polskę Razem, tylko w Warszawie przegrała ze wszystkimi - powiedział Ziobro, a byłego partyjnego kolegę nazwał "politycznym skandalistą".

Pod koniec rozmowy Ziobro ocenił też działalność premier Ewy Kopacz. - Jeśli chodzi o jej doświadczenie, osobowość, to jest kilka poziomów niżej od Kaczyńskiego i Tuska. Jej kompetencje są niższe od jej byłego szefa, abstrahując od tego, że o Tusku mam złe zdanie. Jeśli Kopacz pokaże charakter i zawetuje w Europie pakiet klimatyczny, to wtedy ją docenię - zapowiedział Ziobro.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: