Facebook i Apple opłacą pracownicom zamrożenie komórek jajowych. Żeby mogły odłożyć macierzyństwo

Kobiety pracujące w Dolinie Krzemowej nie muszą już wybierać pomiędzy karierą a urodzeniem dziecka, kiedy są jeszcze młode. Facebook i Apple zapłacą za procedurę zamrażania komórek jajowych, żeby mogły odłożyć macierzyństwo na później.

Facebook i Apple, dwaj giganci technologiczni z USA, zaczęły oferować swoim pracowniczkom finansowanie procedury zamrażania komórek jajowych. Oferta ta jest skierowana do kobiet, które nie chcą przerywać kariery w branży technologicznej, ale chcą mieć większą szansę na urodzenie dzieci w późniejszym wieku. Taką możliwość daje właśnie zamrażanie i przechowywanie komórek jajowych - są one pobierane od kobiety w momencie, kiedy ma ona największe szanse na zajście w ciążę, i zapładniane później, kiedy zdecyduje się ona na dziecko.

Duże koszty

Zabieg ten jest coraz popularniejszą metodą na odłożenie macierzyństwa na później i urodzenie dzieci w wieku, kiedy kobiecie może już być trudno zajść w ciążę. Jest on drogi - w USA sam zabieg kosztuje ok. 10 tys. dolarów, a przechowywanie komórek jajowych to wydatek ok. 500 dolarów rocznie, podaje NBC .

Facebook i Apple postanowiły zachęcić swoje utalentowane pracowniczki do wykorzystania tej możliwości i odłożenia urlopu macierzyńskiego na później. Facebook już rozpoczął finansowanie takich zabiegów, a Apple uruchomi program w styczniu. Obie firmy będą udzielać finansowania do kwoty 20 tys. USD. Wiadomo również, że Facebook ma też wspierać w rodzicielstwie mężczyzn, a wszystkim pracownikom będzie oferowana pomoc w adopcji dzieci.

Dolina Krzemowa chce więcej kobiet

Krok ten ma przyciągnąć do firm więcej zdolnych kobiet, które do tej pory mogły powstrzymywać się z rozwojem kariery, ponieważ rozważały zajście w ciążę.

Zamrażanie komórek jajowych nie daje jednak stuprocentowej szansy na macierzyństwo, a ponieważ zabieg ten jest dopiero od niedawna dostępny dla szerszej grupy kobiet, trudno znaleźć jednoznaczne statystyki dotyczące szans na urodzenie dziecka z zamrażanych komórek.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: