Premier Finlandii: Apple zabił fińską gospodarkę

- Można powiedzieć, że iPhone zabił Nokię, a iPad zabił fiński przemysł papierniczy - stwierdził Alexander Stubb, premier Finlandii. Oskarżył więc Apple o zniszczenie dwóch najważniejszych dotąd sektorów fińskiej gospodarki.

Alexander Stubb, premier Finlandii, zasugerował wczoraj, że Apple może być winien upadku dwóch największych gałęzi fińskiego przemysłu, co doprowadziło do spowolnienia gospodarki i spadku ratingu.

- Można powiedzieć, że iPhone zabił Nokię, a iPad zabił fiński przemysł papierniczy. Ale my jeszcze wrócimy - powiedział Stubb w CNBC .

Kłopoty fińskich krezusów

Przemysł drzewny i telekomunikacyjny były do niedawna "perłami w koronie" fińskiej gospodarki. Finlandia to główny obszar działalności największych europejskich producentów papieru. Cały sektor jest kluczowy dla gospodarki tego kraju. Przemysł papierniczy przeżywa jednak trudności, zdaniem komentatorów głównie ze względu na rozwój nowych technologii i stopniowe odchodzenie od papieru.

W ogromnych tarapatach jest też Nokia. Jeszcze w latach 90. firma była ikoną na rynku telefonów komórkowych, jednak odkąd w 2007 roku na rynku pojawił się iPhone, fiński producent notuje spadki sprzedaży. Żeby skutecznie konkurować na podzielonym rynku telefonicznym, Nokia nawiązała współpracę z Microsoftem, który ostatecznie kupił dział zajmujący się produkcją telefonów i zapowiedział drastyczne ograniczenie zatrudnienia. Jeszcze w lipcu Stubb zarzucił zresztą zmarłemu przed trzema laty Steve'owi Jobsowi, że "zabiera Finom pracę".

Rating Finlandii obniżony

Stubb starał się jednak dostrzegać pozytywy. Jego zdaniem już niedługo lasy wrócą do łask ze względu na wzrost popularności biomasy jako źródła energii. A Nokia odbuduje swoją siłę na rynku infrastruktury telekomunikacyjnej.

Tymczasem agencja Standard & Poor's obniżyła rating Finlandii z najwyższego AAA do AA+. Decyzję tę uzasadniono słabym wzrostem gospodarczym, wrażliwością na rosyjskie sankcje gospodarcze i możliwą "przedłużającą się stagnację" ze względu na starzenie się społeczeństwa, zmniejszanie zasobów siły roboczej i słabnący eksport.

Więcej o: