Abp Gądecki: Postanowienia synodu to uleganie antymałżeńskiej ideologii

Na antenie Radia Watykańskiego arcybiskup Gądecki skrytykował najnowsze postanowienia synodu, które mówią między innymi o większej akceptacji dla homoseksualistów i osób rozwiedzionych. ?To odejście od nauczania Jana Pawła II?

Jak podaje Radio Watykańskie , arcybiskup Stanisław Gądecki w rozmowie na antenie skrytykował dokument podsumowujący pierwszy tydzień obrad synodu biskupów. Stwierdził, że widać w nim ślady antymałżeńskiej ideologii i że stanowi on odejście od nauczania Jana Pawła II.

"Wsparcie rodziny, a nie uderzanie w nią"

- Czy celem tego synodu jest duszpasterskie wsparcie rodziny w trudnościach, czy też tym celem są kazusy specjalne? Naszym głównym zadaniem duszpasterskim jest wsparcie rodziny, a nie uderzanie w nią, eksponowanie tych trudnych sytuacji, które istnieją, ale które nie stanowią jądra samej rodziny i nie przekreślają konieczności wsparcia, które powinniśmy dać dobrym, normalnym, zwykłym rodzinom, które walczą nie tyle może o przetrwanie, ile o wierność - powiedział abp Gądecki.

Arcybiskup dodał też, że w dokumencie nie poruszono w ogóle tematu grzechu, co sprawia wrażenie zwycięstwa "poglądu światowego".

Pochwała par jednopłciowych?

- Punkty, które dotyczą powierzenia dzieci parom jednopłciowym, są sformułowane nieco w taki sposób, jakby pochwalały tę sytuację - mówił Gądecki. - To też jest minus tego tekstu, który zamiast być zachętą do wierności, wartości rodziny, wydaje się akceptować wszystko tak, jak jest. Powstaje też wrażenie, że dotąd nauczanie Kościoła było niemiłosierne, podczas gdy teraz zacznie się nauczanie miłosierne - stwierdził.

W podsumowaniu obrad nadzwyczajnego zgromadzenia biskupów znalazły się informacje o tym, że dyskutowano o potrzebie odważnych decyzji i kwestii osób rozwiedzionych będących w nowych związkach. Poruszono też temat par homoseksualnych i dyskutowano o ich roli w Kościele.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: