Światowy przełom! Kardiolodzy z Warszawy wszczepili pacjentowi pionierską metodą dwie zastawki serca

Wystarczyło niewielkie cięcie, żeby uratować życie 39-latka. Lekarze z Instytutu Kardiologii w Warszawie pochwalili się, że jako pierwsi na świecie przeprowadzili zabieg wszczepienia dwóch zastawek serca jednocześnie metodą przezcewnikową. Stan pacjenta nie pozwalał bowiem na typową operację. Kardiochirurdzy wybrali więc innowacyjną metodę i wprowadzili zastawki przez koniuszek serca.

Na poważne wady serca choruje w Polsce kilka tysięcy osób. Rocznie lekarze wszczepiają ponad 5 tys. zastawek. Zwykle decydują się na wprowadzenie ich przez aortę udową. Jednak w tym przypadku okazało się to niemożliwe. 39-letni pacjent, który w dzieciństwie przeszedł chorobę nowotworową, cierpiał na zwyrodnienie naczyń. Były one zbyt kruche, żeby lekarzom udało się wprowadzić cewnik wraz z zastawką. Tradycyjna metoda, poprzez otwarcie klatki piersiowej, też nie wchodziła w grę. Operacja była jednak konieczna, bo serce pacjenta z dnia na dzień pracowało coraz gorzej.

Pierwsza w Polsce i na świecie

Kardiochirurdzy z Warszawy nie poddali się. Postanowili wprowadzić urządzenie w nietypowy sposób. Jak pochwalili się na stronie szpitala, lekarzom udało się zaimplantować jednocześnie dwie zastawki, wprost do lewej komory serca. Wystarczyło małe nacięcie między żebrami, przez które wprowadzili cewnik do koniuszka serca. A następnie przez rurkę zainstalowali zastawkę aortalną i mitralną.

- W ocenie echokardiograficzej, jak i w tomografii komputerowej obie zastawki funkcjonują prawidłowo, a pacjent czuje się dobrze - informuje Aleksandra Bąkała, rzecznik Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego . Nad pacjentem czuwał wielospecjalistyczny zespół składający się z kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów, anestezjologa i echokardiografisty.

Przeczytaj biografię słynnego polskiego kardiochirurga Zbigniewa Religi >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: