Sąd uchylił zakaz zawierania homoseksualnych małżeństw na Alasce. Gubernator: Będzie apelacja

?W 1998 r. Alaska stała się pierwszym z dwóch stanów, który wprowadził do swojej konstytucji zakaz zawierania jednopłciowych związków małżeńskich. 12 października br. sąd federalny uchylił ten zapis? - informuje CNN. Gubernator Alaski zapowiada jednak odwołanie od wyroku.

Wyrok sądu sprawił, że Alaska już wkrótce może dołączyć do 27 stanów, w których legalnie można zawrzeć jednopłciowe małżeństwo. Zanim to jednak nastąpi, musi zostać rozpatrzona apelacja, którą już zapowiedział alaski gubernator - podaje CNN . - Jako głowa stanu Alaska mam obowiązek bronić i podtrzymywać zapisów konstytucji stanowej - tak zapowiedź odwołania od wyroku uzasadniał gubernator Sean Parnell.

Proces trwał od maja

Alaska wprowadziła do swojej konstytucji kontrowersyjny zapis 16 lat temu. Zdefiniowała małżeństwo jako związek wyłącznie pomiędzy mężczyzną a kobietą. Wcześniej na taki krok zdecydowały się tylko Hawaje (dziś w tym stanie geje i lesbijki swobodnie mogą zawierać małżeństwa). Władze Alaski twierdziły wtedy, że zapis nie ma na celu wykluczania kogokolwiek.

Inaczej uważa sąd federalny. Swoim wyrokiem zakończył trwający od maja proces wytoczony stanowi przez 5 homoseksualnych par, które zażądały zniesienia zapisu uniemożliwiającego im pobranie się.

Kampania na rzecz równości małżeństw

- Alaska miała pecha być jednym z pierwszych stanów, który zakwestionował równość obywateli, jeśli chodzi o zawieranie małżeństw. Tym samym wprowadziła dyskryminację do amerykańskiej konstytucji - powiedział Joshua Decker, dyrektor wykonawczy w Amerykańskiej Unii Praw Obywatelskich (ACLU). - Decyzja sądu daje tysiącom ludzi żyjących w szczęśliwych, zgodnych związkach równe prawa - dodał.

W USA trwa obecnie kampania na rzecz równości małżeństw. Liczba stanów, w których jednopłciowe małżeństwa są legalne, stale się powiększa. Prócz Alaski mogą się na niej wkrótce znaleźć m.in. Arizona, Karoliny Północna i Południowa oraz Wyoming.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: