Pokojowy Nobel dla Malali Yousafzai i dla Kailasha Satyarthi

Działacz na rzecz praw dzieci w Indiach Kailash Satyarthi i pakistańska nastolatka, która przeżyła atak talibów, Malala Yousafzai zostali tegorocznymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla - poinformował Norweski Komitet Noblowski. Przewodniczący Komitetu Thorbjoern Jagland powiedział, że zostali oni uhonorowani za "walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki"

Przeczytaj biografię laureatki Pokojowej Nagrody Nobla "To ja, Malala" >>

Malala, która w 2012 roku została postrzelona przez pakistańskich talibów, jest najmłodszą laureatką Nagrody Nobla. Poprzednim był Australijczyk Lawrence Bragg, który w 1915 roku wraz z ojcem otrzymał wyróżnienie w dziedzinie z fizyki; miał wówczas 25 lat.

Przewodniczący Komitetu Thorbjoern Jagland powiedział, że Satyarthi i Yousafzai zostali uhonorowani za "walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz (za walkę) o prawo wszystkich dzieci do nauki". "Przyczynia się ona do rozwijania 'braterstwa między narodami', które Alfred Nobel wymienia w swoim testamencie jako jedno z kryteriów Pokojowej Nagrody Nobla" - czytamy w uzasadnieniu. - Dzieci muszą chodzić do szkoły i nie mogą być wykorzystywane finansowo - podkreślił Jagland.

Według Komitetu ważne jest, że "hindus i muzułmanka, z Indii i Pakistanu, przyłączają się do wspólnej walki o edukację i do walki z fundamentalizmem". Jagland przypomniał, że na świecie jest obecnie ok. 168 mln pracujących dzieci, a w 2000 r. było ich o 78 mln więcej. - Świat jest coraz bliżej wyeliminowania pracy dzieci - zaznaczył.

Nagroda warta jest ok. 1,1 mln dolarów

60-letni Satyarthi podtrzymuje tradycję Mahatmy Gandhiego; stał na czele wielu pokojowych protestów, "koncentrując się na zjawisku wykorzystywaniu dzieci dla korzyści finansowych" - napisał Norweski Komitet Noblowski. Aktywista przyczynił się też do tworzenia wielu ważnych międzynarodowych konwencji dotyczących praw dzieci.

Satyarthi zadedykował swoją nagrodę dzieciom-niewolnikom i ofiarom handlu ludźmi.

Malala w wieku 11 lat zaczęła pod pseudonimem prowadzić bloga, w którym opowiadała się za prawem kobiet do edukacji, wolności i decydowania o własnym losie w dolinie Swat, gdzie mieszkała i gdzie pakistańscy talibowie sprzeciwiali się prawu dziewcząt do edukacji.

"Mimo młodego wieku Malala już walczyła przez kilka lat o prawo dziewcząt do edukacji i na swoim przykładzie pokazała, że dzieci i młodzież także mogą przyczynić się do poprawy swojej sytuacji. Robiła to w bardzo niebezpiecznych okolicznościach" - napisał Komitet w uzasadnieniu. Nazwał nastolatkę "główną orędowniczką prawa dziewcząt do edukacji".

Nastolatka stała się symbolem walki o te prawa, gdy w październiku 2012 roku została zaatakowana przez talibów w drodze ze szkoły. Przeżyła postrzały w głowę i szyję, po intensywnej rehabilitacji w Anglii kontynuuje tam edukację.

Komitet przypomniał, że w ubogich krajach 60 proc. ludności stanowią osoby poniżej 25. roku życia. "Warunkiem pokojowego rozwoju świata jest respektowanie praw dzieci i młodych ludzi. Zwłaszcza w targanych konfliktami regionach łamanie tych praw prowadzi do przechodzenia przemocy z pokolenia na pokolenie" - czytamy w uzasadnieniu.

Pokojowy Nobel zostanie wręczony 10 grudnia, w rocznicę śmierci fundatora Alfreda Nobla, w Oslo. Nagroda warta jest ok. 1,1 mln dolarów.

Poprzedni laureaci

Uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się 10 grudnia w Oslo, w obecności norweskiej rodziny królewskiej. W ubiegłym roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) "za szeroko zakrojone wysiłki na rzecz wyeliminowania broni chemicznej". A jak to wyglądało w poprzednich latach?

2011 r.: Ellen Johnson-Sirleaf i Leymah Gbowee z Liberii oraz Tawakkul Karman z Jermenu "za ich pokojową walkę o bezpieczeństwo kobiet i o prawo kobiet do pełnego uczestnictwa w budowaniu pokoju"

 

2010 r.: Liu_Xiaobo z Chin "za długą i pokojową walkę o podstawowe prawa człowieka w Chinach"

 

2009 r.: Barack Obama "za nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy między narodami"

 

2008 r.: Martti Ahtisaari z Finlandii "za ważne działania w celu rozwiązania konfliktów międzynarodowych, które podejmował na kilku kontynentach i przez ponad trzy dziesięciolecia"

 

2007 r.: Intergovernmental Panel on Climate Change i Al Gore "za wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za stworzenie podstaw dla środków, które są niezbędne do walki z takimi zmianami"

 

2006 r.: Muhammad Yunus i Grameen Bank "za wysiłki na rzecz stworzenia warunków do ekonomicznego i społecznego rozwoju od podstaw"

 

2005 r.: Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej i Muhammad el-Baradei z Egiptu "za wysiłki zapobiegające używaniu energii jądrowej do celów militarnych i gwarantujące użytkowanie jej dla celów pokojowych w sposób możliwie najbezpieczniejszy"

 

2004 r.: Wangari Maathai z Kenii "za wkład w zrównoważony rozwój, demokrację i pokój"

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: