Estonia przyjęła ustawę o związkach partnerskich

Parlament Estonii zatwierdził dziś rano ustawę o wspólnym pożyciu, umożliwiającą parom mieszkającym razem korzystanie z praw podobnych do tych, którymi cieszą się małżeństwa, bez względu na płeć partnerów. Ostateczna wersja ustawy przewiduje też możliwość adopcji dzieci.

Ustawa o wspólnym pożyciu była w Estonii przedmiotem dyskusji od dłuższego czasu. Dziś rano została w końcu przegłosowana przez parlament większością dwóch głosów - podaje portal Err.ee.

Jeśli ustawę zatwierdzi prezydent Toomas Hendrik Ilves, ustawa wejdzie w życie w 2016 r. i pozwoli parom mieszkającym razem, bez względu na płeć partnerów, korzystać z prawa do rejestrowania swojego związku. W ostatecznej wersji ustawy znalazł się też zapis o możliwości adopcji dzieci.

Ustawa nie wprowadza zmian w definicji małżeństwa, które wciąż będzie w Estonii związkiem kobiety i mężczyzny.

Możliwa adopcja dzieci

Jak podaje serwis Postimees.ee, zarejestrowani dzięki ustawie partnerzy będą mieli możliwość zaadoptowania biologicznych dzieci drugiej osoby lub dzieci zaadoptowanych przez drugą osobę przed zawarciem związku partnerskiego. Wyjątek ma stanowić na przykład sytuacja, w której obie osoby w związku z powodów medycznych nie mogą mieć dziecka - wtedy sąd może przyznać im możliwość adopcji.

Wprowadzenie ustawy było szeroko dyskutowane i towarzyszyły mu liczne kampanie, zarówno ze strony zwolenników, jak i przeciwników związków partnerskich.

Jak podaje agencja RIA Novosti, jeszcze wczoraj parlament odrzucił propozycję przeprowadzenia w kraju referendum w sprawie ustawy.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: