"Bogate dzieci Teheranu" chcą pokazać lepszą twarz Iranu. Internauci: "Pokażcie też biedne dzieci"

Konto bogatych Irańczyków na Instagramie pokazujących ich złote roleksy i drogie samochody przysporzyło im 20 tys. fanów w ciągu miesiąca. Wywołało też falę krytyki.

"Kochamy nasze miasto. Nie chcemy w żaden sposób pokazać różnic między bogactwem i biedą. Chcemy tylko pokazać, jak piękny jest Teheran i jego mieszkańcy. Środkowy Wschód jest zawsze przedstawiany negatywnie w telewizji, chcieliśmy pokazać, że w Teheranie tak nie jest" - piszą "Bogate dzieci Teheranu" na swoim profilu na Instagramie .

View on Instagram

View on Instagram

"Dzięki za pokazanie prawdy o Iranie"

Zdjęcia dzieci teherańskiej elity, ich rezydencji, sportowych samochodów i designerskich zegarków są już bardzo popularne. Pojawiły się na łamach Huffington Post, BBC, The Time. Profil na Instagramie założony 13 września ma obecnie 68 tys. fanów. Internauci komentują: "Świetna strona! Mieszkam w Stanach Zjednoczonych i jedyne historie, jakie słyszę o Iranie z mediów, dotyczą represji, ekstremistów i strachu. Wygląda na to, że możecie prowadzić tam normalne życie. Dzięki za pokazanie prawdy o Iranie".

???ß??? ??? Instagram

Zobacz w Instagramie

"Mają nietykalnych ojców"

Falę negatywnych komentarzy wywołał wizerunek bogatych kobiet, które prezentują się na swoich prywatnych posesjach bez burek. Zakładają na głowę jedynie stylowe apaszki, podczas gdy kobiety na ulicach muszą chodzić w ortodoksyjnych strojach. Jak zauważa Huffington Post , wynika to z prawa, które nie obowiązuje na prywatnych posesjach. Kolejną kontrowersję wywołały zdjęcia Irańczyków z drinkami, podczas gdy w Iranie spożywanie alkoholu jest zabronione.

- Większość z nich ma "nietykalnych" ojców - powiedział konsultant IT z Teheranu na łamach The Times .

View on Instagram

View on Instagram

"Biedne dzieci Teheranu"

Na Facebooku w odpowiedzi na zdjęcia pojawiają się fotografie żebrzących na ulicach, brudnych dzieci. W odpowiedzi na pokazywanie luksusów powstał profil na Instagramie "Biedne dzieci Teheranu". Nie zdobył takiej popularności, nie ma tam też zbyt wielu zdjęć, które pokazują życie na ulicach Teheranu. Mimo że irański rząd odmawia podania danych dotyczących ubogich, w 2011 r. portal PBS.com zdobył informacje, że ponad połowa Irańczyków żyje poniżej granicy ubóstwa.

View on Instagram

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: