Już 99 proc. śmieci w Szwecji przechodzi recykling

Reszta świata powinna brać przykład ze Szwecji. W tym skandynawskim państwie aż 99 proc. odpadów ulega recyklingowi. Ze śmieci pozyskuje się energię, kompost, surowce wtórne.

Szwedzi od dawna są mistrzami recyklingu. Już w 2012 roku byli w dziedzinie recyklingu w czołówce i przetwarzali 96 proc. swoich odpadów. W ciągu ostatnich dwóch lat Szwecja poprawiła ten wynik o 3 proc. - pisze serwis livefreelivenatural.com . To imponujące osiągnięcie, które powinno być przykładem dla większości państw.

Jak Szwecji udało się to osiągnąć? To zasługa ostrej i konsekwentnej polityki dotyczącej ochrony środowiska. Opiera się ona na kilku punktach (w tej właśnie kolejności): zapobieganiu produkcji odpadów, ponownym wykorzystaniu, recyklingu, poszukiwaniu alternatyw dla recyklingu oraz - w ostateczności - składowaniu odpadów na wysypiskach.

Zmniejszenie produkcji odpadów - kluczowe

Jak pisze livefreelivenatural.com Szwedzi rozumieją, że niezwykle istotny jest nie tylko recykling, ale zwłaszcza zmniejszanie produkcji odpadów. Dlatego stosują proste rozwiązania, takie jak np. produkcja pojemników na wodę, których można używać wielokrotnie. Już sam fakt korzystania przez obywateli z niewielu jednorazowym, plastikowych butelek znacząco wpływa na zmniejszenie ilości odpadów.

Skandynawskie państwo wprowadziło też skuteczny, zaawansowany system segregacji śmieci - wygodny dla mieszkańców.

Oczywiście nie da się w pełni wyeliminować produkcji odpadów. Ale z tym Szwedzi też radzą sobie wyjątkowo dobrze. Resztki wykorzystują jako surowce wtórne i paliwo do produkcji energii. Wytwarzają też kompost, bioobornik oraz biogaz.

- Wizyta w Szwecji utwierdziła nas w przekonaniu, że gospodarka odpadami zorganizowana jest tu na najwyższym poziomie, do którego Polska powinna dążyć - już dwa lata temu mówił serwisowi recyling.pl Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Tam każdy segreguje odpady. Unikanie tego jest nieeleganckie

Konsekwentnie prowadzona przez lata polityka spowodowała, że wśród Szwedów świadomość konieczności dbania o środowisko naturalne jest bardzo duża. W Szwecji każdy segreguje śmieci - unikanie tego byłoby w złym tonie. Osoby, czy firmy oddające odpady do spalarni muszą zapłacić za to podatek.

Co więcej w kraju panuje zakaz składowania na wysypiskach odpadów pochodzenia organicznego.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: