Sąd kazał uśpić psa zakażonej ebolą pielęgniarki. "Nie można wykluczyć, że rozprzestrzeni wirusa"

Urzędnicy w Madrycie dostali nakaz sądowy, by do wtorku uśpić psa pielęgniarki zakażonej wirusem ebola. Według niektórych badań psy mogą zakazić się wirusem, jednak nie udowodniono, by mogły przenosić chorobę.

Zarażenie Hiszpanki jest pierwszym przypadkiem zarażenia ebolą na terenie Europy i pierwszym poza Afryką Zachodnią, gdzie panuje epidemia tego wirusa. Do zakażenia doszło we wrześniu, gdy pielęgniarka zajmowała się chorym na ebolę duchownym w szpitalu w Madrycie, dokąd trafił ze Sierra Leone.

Pod petycją w sprawie psa chorej pielęgniarki zebrano już ponad 240 tys. podpisów .

"Wyraźna przesada"

Kobieta i jej mąż pozostają w izolacji, od kiedy test wykazał obecność wirusa ebola we krwi pielęgniarki.

W tym czasie miejscowe władze dostały nakaz sądu, by dokonać eutanazji psa pary. W uzasadnieniu podano, że według obowiązującej wiedzy naukowej "nie można wykluczyć, że psy mogą rozprzestrzeniać wirusa".

Post użytkownika AXLA - Amig@s X Los Animales .

Hiszpańska grupa obrońców praw zwierząt Animal Equality oskarża władze, że chcą "poświęcić zwierzę bez zbadania go lub poddania kwarantannie". Kwarantanna byłaby jednak bezskuteczna, bo wirus nie daje objawów u psów.

Dr Peter Cowen, lekarz weterynarii na Uniwersytecie Północnej Karoliny, który zajmuje się badaniem ludzkich chorób u zwierząt, uważa, że usypianie zwierzęcia to "wyraźna przesada". - Nie ma udokumentowanego przypadku rozprzestrzeniania się eboli przez zakażonego psa - tłumaczył.

Post użytkownika AXLA - Amig@s X Los Animales .

Zakażenia psów w Afryce

Psy były badane po wybuchu epidemii eboli w Gabonie w latach 2001-2002, kiedy zauważono, że zjadają zwierzęta zmarłe wskutek zakażenia wirusem. U 9 do 25 proc. z 337 przebadanych psów stwierdzono produkcje przeciwciał we krwi, co oznacza, że były wystawione na działanie wirusa.

- Istnieje ryzyko, że psy mogą rozprzestrzeniać ebolę, ale nie w USA i innych miejscach, gdzie nie przebywają wśród zwłok i nie jedzą zakażonych zwierząt - powiedziała rzeczniczka Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii w USA.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: