Minister Sienkiewicz odchodząc rozdał pieniądze swoim pracownikom? Rzecznik: "Nagrody przypadkowo zbiegły się z odejściem ministra"

Średnio 6,8 tys. zł brutto otrzymało 13 szefów policji, straży granicznej, pożarnej, BOR i ich zastępców. 2 tys. zł brutto otrzymali wszyscy pracownicy resortowi. - Nagrody kwartalne z reguły są wypłacane o tej porze. To nie było nadzwyczajne działanie ministra Sienkiewicza - mówi rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak.

"Bartłomiej Sienkiewicz, rozstając się z resortem spraw wewnętrznych, dał kilkutysięczne nagrody szefom i zastępcom szefów służb podległych ministerstwu" - pisze dziś portal RMF FM . Rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak potwierdza, że są to nagrody kwartalne "wypłacane za konkretne zadania, które zostały dobrze wykonane".

Straż graniczna za wzmocnienie granic, BOR za restrukturyzację

- Szefowie i zastępcy straży granicznej dobrze wywiązali się z kwestii wzmocnienia granicy polsko-ukraińskiej - tłumaczy Woźniak. - Trzeba było przygotować i przeprowadzić akcję zwiększenia liczby strażników na granicy. Policja przygotowała akcję utworzenia nowej jednostki organizacyjnej CBŚ. Pozwoli ona na szybszą reakcję na najpoważniejsze przestępstwa - dodaje. - BOR przeprowadził zmianę struktury organizacyjnej biura, a straż pożarna sprawnie przeprowadziła ostatnio skoordynowane działania na Śląsku - tłumaczy.

Wszyscy pracownicy resortowi pracowali tak samo dobrze

Średnio po 2 tys. zł brutto otrzymali też wszyscy pracownicy resortowi. Zgodnie z kryteriami wyznaczenia nagrody kwartalnej każdy z nich musiał zrealizować swoje zadania równie dobrze. - Ten rok był trudny pod względem bezpieczeństwa na granicy polsko-ukraińskiej. Wiele zadań było realizowanych również w ministerstwie - tłumaczy Woźniak.

"To standardowe działania"

W 2007 roku "Wprost" w swoim artykule zarzuciło ówczesnemu szefowi MSWiA Władysławowi Stasiakowi, że zafundował premie o łącznej sumie 4 mln zł tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Na stronie ministerstwa ukazało się sprostowanie wyjaśniające, że nagrody kwartalne wypłacane są z "funduszu nagród oraz z zaoszczędzonych środków w ramach wynagrodzeń, a ustalone zostały na początku roku budżetowego". Znalazła się tam też informacja, że w 2007 roku przeznaczono na nagrody nie 4 mln, ale 1,7 mln. Przyznawanie nagród wynika "ze standardowych działań związanych z przyjętą w MSWiA polityką zarządzania zasobami ludzkimi. Zmiany na rynku pracy wymuszają również na resorcie odpowiednie nagradzanie swoich pracowników".

W sprostowaniu znalazła się też informacja wyjaśniająca kryteria przyznawania nagród kwartalnych. Pracownicy mogą je zdobyć za jakość pracy, realizację zadań, kreatywność i kwalifikacje zawodowe.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: