Pierwszy sondaż po expose Kopacz. TNS dla "Wiadomości" TVP1: PO utrzymała przewagę nad PiS

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się dzisiaj, wygrałaby je PO - wynika z sondażu TNS Polska dla "Wiadomości" TVP1. Na rządzącą partię chce głosować 34 proc. badanych. Platforma utrzymała wypracowaną miesiąc wcześniej przewagę 6 pkt. procentowych nad Prawem i Sprawiedliwością. Na PiS chce głosować 28 proc. ankietowanych. W Sejmie zabrakłoby miejsca dla Twojego Ruchu.

Status quo - tak można powiedzieć o wynikach dwóch największych partii w sondażu TNS Polska dla "Wiadomości" TVP1 . W ubiegłym miesiącu PO odzyskała prowadzenie w sondażach. W tym nadal prowadzi z 34 proc. poparcia, PiS jest drugi z - jak miesiąc temu - 28 punktami.

SLD trzecie, Palikot poza Sejmem

Na trzecim miejscu jest SLD. Partia Leszka Millera straciła 1 pkt. proc. poparcia - i może liczyć na 8 proc. głosów. Do parlamentu weszłyby jeszcze PSL (6 proc.) i KNP. Na partię Janusza Korwin-Mikkego chce głosować - drugi miesiąc z rzędu - 5 proc. ankietowanych. W Sejmie zabrakłoby za to miejsca dla Janusza Palikota i jego partii - Twój Ruch dostał - drugi miesiąc z rzędu - 2 proc. poparcia.

Jak wylicza TVP Info, takie wyniki oznaczałyby następujący podział mandatów: PO: 222, PiS: 171 mandatów, SLD: 41 mandatów, PSL: 22 mandaty, KNP: 4 mandaty.

Sondaż przeprowadzono 2 października - a zatem już po expose premier Ewy Kopacz - na próbie 1000 Polaków. Respondenci, pytani o to, czy expose to dobry plan dla rządu, odpowiedzieli następująco: 40 proc. - "tak", 26 proc. - "nie", 34 proc. - "nie wiem".

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: