"Gość Niedzielny": Hartman wyrzucony z komisji ds. etyki w ochronie zdrowia po wypowiedziach o kazirodztwie

"Skład komisji do spraw etyki w ochronie zdrowia, działającej przy ministrze zdrowia, został zmieniony. W nowym składzie nie ma prof. Jana Hartmana" - poinformował serwis Gosc.pl rzecznik prasowy ministra zdrowia Krzysztof Bąk. To efekt wypowiedzi o kazirodztwie - sugeruje "GN".

"Po skandalicznej wypowiedzi prof. Jana Hartmana o legalizacji kazirodztwa został on usunięty z działającej przy ministrze zdrowia komisji do spraw etyki w ochronie zdrowia" - pisze serwis Gosc.pl.

Chodzi o blogowy wpis z 28 września, w którym Hartman stwierdził m.in.: "Wygląda na to, że upada najsilniejsze tabu ziemskiego globu, jakim jest zakaz kazirodztwa". Wpis zniknął już z sieci, ale wokół polityka rozpętała się burza. Hartmanowi sugerowano, że opowiada się za związkami kazirodczymi. - Skandaliczna wypowiedź - grzmiał Janusz Palikot w Radiu TOK FM , odcinając się od słów filozofa zasiadającego we władzach Twojego Ruchu. Mimo że Hartman próbował się tłumaczyć , jak widać, nic nie wskórał. 30 września został usunięty z partii Palikota.

MZ zmieniło zdanie ws. sądów Hartmana?

Po wpisie Hartmana zawrzało najwidoczniej także w komisji ds. etyki w ochronie zdrowia. Jak przypomina Gosc.pl, już wcześniej zasiadający w niej Hartman wywoływał emocje, m.in. wywiadem, jakiego udzielił pismu "Medexpress", w którym zaatakował Kodeks Etyki Lekarskiej. "Nazwał go "mieszaniną mowy-trawy oraz ekspresji różnych korporacyjnych fobii, urazów i zaklęć, nieudolną próbą połączenia dwóch zasad: dobra pacjenta i dobra korporacji". W obraźliwym tonie wydrwił normy ogólne, do jakich odwoływali się autorzy kodeksu" - czytamy w serwisie.

W tamtym przypadku Ministerstwo Zdrowia uznało, że Hartman na swoim blogu i w wypowiedziach do mediów może wypowiadać dowolne sądy, bo nie prezentuje stanowiska komisji. "Tym razem jednak najwyraźniej minister [Bartosz Arłukowicz - red.] zmienił zdanie. W odpowiedzi na pytanie zadane przez Gosc.pl rzecznik prasowy ministra zdrowia Krzysztof Bąk poinformował nas, że 'skład komisji do spraw etyki w ochronie zdrowia, działającej przy ministrze zdrowia, został zmieniony. W nowym składzie nie ma prof. Jana Hartmana'" - pisze Gosc.pl.

Zobacz wideo

Więcej na Gosc.pl >>

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: