Stuhr: Jak słyszę głos, że Rosja nas zaatakuje, to on jest dla mnie histeryczny

- Nie wolno mi angażować się w politykę, bo mam w ręku broń: ja umiem udawać i mógłbym ludzi porwać ideologią, w którą nie wierzę - mówił w programie ?Piaskiem po oczach? w TVN24 Jerzy Stuhr. Aktor odniósł się też do historii Polski i tego, jakim człowiekiem był w czasach PRL-u. - Jak słyszę głos, że Rosja nas zaatakuje, to on jest dla mnie histeryczny - podkreślił.

- W czasie PRL-u starałem się stać z boku. Zawsze uczono mnie, że artysta nie może się wiązać z czymś ideologicznie. Ja byłem działaczem "Solidarności", widziałem, co się działo. Obok mnie byli również ludzie, którzy w sposób zatraceńczy szli do konfrontacji - mówił w TVN24 Jerzy Stuhr.

- I uważa pan, że to przetrwało do dnia dzisiejszego? - chciał wiedzieć Konrad Piasecki. - Jak słyszę głos, że Rosja nas zaatakuje, to on jest dla mnie histeryczny. - Nie jest tak, że to ta nasza historia nas w te tony wpędzała i wpędza? - dopytywał prowadzący. - No, ale my chcieliśmy się wpędzać! Ja sam pamiętam siebie z czasów młodości, kiedy w 1968 roku chciałem się dać pobić; bo po cośmy lecieli do kolegów do Collegium Novum? Po bohaterstwo, chciałem lizać razy i je lizałem w klubie Pod Jaszczurami. Ale nie lubię siebie z tamtego okresu - zaznaczył aktor.

"Mam do dzisiaj problem z tym, czy dobrze zrobiłem, używając tego zdania"

Stuhr odniósł się też do swojego najnowszego filmu pt. "Obywatel", w którym pojawia się kwestia "My jesteśmy tu, gdzie wtedy, oni tam, gdzie stało ZOMO". Kilka lat wcześniej w odniesieniu do polityków PO podczas uroczystości w Stoczni Gdańskiej użył jej Jarosław Kaczyński

- Mam do dzisiaj problem z tym, czy dobrze zrobiłem, używając tego zdania - podkreślił. - Z jednej strony ono kojarzy się bardzo publicystycznie, a z drugiej nie mogłem się powstrzymać; do dziś uważam, że to było jedno z najbardziej obrażających mnie zdań w ostatnim 25-leciu - dodał aktor.

Wcześniej w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Wprost" Stuhr tłumaczył: To było jedno z najgorszych oskarżeń. Tylko dlatego, że inaczej myślę, oskarża się mnie, że nie jestem Polakiem, że jestem sługusem jakiejś innej władzy. Nie przypuszczałem, że ktoś się może posunąć do takiego populizmu.

"Nie wolno mi angażować się w politykę"

Aktor odniósł się też do tematu aktorów, którzy - zwłaszcza po '89 roku - angażowali się w politykę. - Nie wolno mi tego robić, bo ja mam w ręku broń: umiem udawać i mógłbym ludzi porwać ideologią, w którą nie wierzę. Nie wolno mi angażować się w politykę - tłumaczył.

Jak dodał, jako aktor potrafi odróżnić polemikę od nienawiści i jego zdaniem to właśnie nią jest przepełniona polska polityka.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: