Państwo może stracić 3 mld zł. Szczurek: Jeśli to prawda, ubolewam

Według informacji ?Rzeczpospolitej? przez opóźnienie publikacji ustawy o rajach podatkowych budżet straci 3 mld zł. - Jeśli to jest prawda, to bardzo ubolewam - stwierdził w RMF FM minister finansów Mateusz Szczurek.

Jedną z komentowanych przez Mateusza Szczurka kwestii była nagłośniona dziś przez "Rzeczpospolitą" sprawa ustawy o opodatkowaniu zagranicznych firm działających w Polsce, mająca ukrócić unikanie podatków poprzez korzystanie z tzw. rajów podatkowych. Budżet państwa może przez to stracić nawet 3 mld zł.

Żakowski: To robota dla prokuratury i służb specjalnych >>>

- Jeśli to prawda, to bardzo ubolewam nad tym i zarówno minister finansów, jak i Ministerstwo Finansów, które przygotowało tę ustawę, to ostatnia instytucja i organ, który by chciał, aby tak się stało - skomentował tę sytuację Szczurek. Dodał następnie, że nie jest to ustawa, której brak wywraca do góry nogami finanse publiczne.

Obietnice Kopacz

Zapytany o hojne obietnice złożone w exposé przez Ewę Kopacz stwierdził, że wszystkie wydatki na 2015 r. są już zaplanowane w budżecie i będzie nas stać na ich spełnienie. Przyznał też, że w trakcie dyskusji pojawiły się propozycje planów, które zostały przez niego odrzucone. Nie chciał jednak powiedzieć, jakie to były propozycje. - Nie po to nie zostały ogłoszone, żeby je ogłaszać dziś w radiu - stwierdził.

Minister Szczurek zapewnił też, że Polska zadłuża się mniej niż inne państwa Europy, a sytuacja w finansach publicznych jest pod kontrolą. - Zadłużamy się najwolniej w Europie, poza Szwecją, i wszystkie te zapowiedzi mieszczą się w ścieżce wydatków.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

 

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: