Kopacz do Kaczyńskiego podczas expose: "Panie prezesie, zdejmijmy z Polski klątwę nienawiści" [NAJLEPSZE CYTATY]

Ewa Kopacz wygłosiła w Sejmie expose. "Zdejmijmy z Polski klątwę nienawiści" - apelowała do prezesa PiS. "Mój cel to bezpieczeństwo polskich rodzin" - zapewniała. Czy jej wystąpienie przekonało posłów do udzielenia nowemu rządowi wotum zaufania? Oto najlepsze cytaty z przemówienia nowej premier.
Zobacz wideo

1. O sporze z PiS

"Wszyscy wiedzą, że nad polskim życiem publicznym od lat ciąży osobista niechęć Jarosława Kaczyńskiego do Donalda Tuska. Nie chcę tego oceniać. Wiem tylko, że Donald Tusk dzięki wielkiemu sukcesowi nie będzie uczestniczył w krajowej polityce. Może to jest najwyższy czas, by przełamać tę osobistą zapiekłość. Panie prezesie, zdejmijmy z Polski tę klątwę nienawiści".

2. O krytyce swojego rządu

"Jestem gotowa na debatę i na krytykę. Nie pozwolę także żadnemu z moich ministrów przed debatą uciekać, a na krytykę nie odpowiadać".

3. O sukcesie Tuska i zmianie rządu

"Zmiana rządu wynika z wielkiego sukcesu, jakim jest wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Jeszcze 25 lat temu marzyliśmy, aby Polska mogła znaleźć się w zjednoczonej Europie. A dziś Donald Tusk będzie jej prezydentem. Jako Polka jestem wzruszona tym sukcesem".

4. O wyborcach

"Polska jest jedna. I w takim samym stopniu należy do tych, którzy głosują na rząd, jak i do tych, którzy [głosują] na opozycję. Nie jesteśmy tu dla siebie. Jesteśmy tu dla Polaków".

5. O celach swojego rządu

"Wszystkie działania mojego rządu będą podejmowane nie w oparciu o polityczne kalkulacje, ale będą miały jeden cel - szeroko pojęte bezpieczeństwo polskich rodzin".

6. O prawie

"Całe nasze prawo tworzymy z myślą o 99 proc. uczciwych, a nie o 1 proc. cwaniaków".

7. O dostępie do pracy

"Każde nowe miejsce pracy, każda osoba mniej na bezrobociu - to jest dla mnie prawdziwy wyznacznik sukcesu ekonomicznego i bezpieczeństwa polskich rodzin".

8. O bezpieczeństwie energetycznym

"Polskie domy muszą być ogrzewane, a koszta energii nie mogą rujnować budżetów domowych".

9. O współpracy międzypokoleniowej

"Pokolenia młodsze nie mogą być obojętne na los pokoleń starszych i odwrotnie".

10. O przyszłości młodych Polaków

"To bardzo dobrze, gdy młody człowiek dostaje możliwość studiowania za granicą. Ale to bardzo źle, gdy za granicą zostaje".

11. O oczekiwaniach Polaków

"Polacy nie chcą rewolucji. Ale każdy z nich oczekuje zmiany".

12. O nominacji na premiera

"Mam dziś dla Ciebie, Donaldzie, wiadomość - to ja dziś stoję na czele tego rządu. I za ten rząd biorę pełną odpowiedzialność".

13. O niezadowolonych Polakach

"Dziś słusznie doceniamy osiągnięcia polskiej wolności i demokracji, ale nie możemy nie zauważyć, że bardzo wielu Polaków jest niezadowolonych z tego, co się w Polsce dzieje. W Polsce jest milcząca większość, która ma dość debat. Milczy, bo myśli, że nikt jej nie słucha. Będę premierem służącym także tej milczącej większości. To ona zbudowała sukces Polski kosztem swoich wyrzeczeń i ciężkiej pracy".

14. O najbliższych dniach rządu

"Nie proszę was dziś o 100 dni spokoju, bo nie o spokój tu chodzi. Proszę wszystkich, a zwłaszcza opozycję, o 100 dni współpracy".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: