Pierwsze takie badania: Nawet 50 tys. homoseksualnych par w Polsce wychowuje dzieci

Około miliona osób żyje w Polsce w stałym związku jednopłciowym, a 9 proc. z tych par wychowuje dzieci. To wyniki badań Polskiej Akademii Nauk przeprowadzonych w ramach projektu ?Rodziny z wyboru w Polsce? - pisze TVN24.

"Raport przygotowany przez badaczy Instytutu Psychologii PAN to pierwsze tego typu kompleksowe badanie w Polsce i na świecie" - informuje TVN24 . Dokument miał odpowiedzieć na pytanie, jak w Polsce żyje się osobom, które są w związku homoseksualnym, mimo odpowiednich regulacji prawnych.

Przebadano ponad 3 tys. osób

Badania zostały rozpisane na trzy lata. Objęto nimi ponad 3 tys. osób z całej Polski. Byli to ludzie w wieku od 18 do 81 lat, którzy przez minimum pół roku byli w związku z osobą tej samej płci.

"65 proc. ankietowanych pozostających w jednopłciowym związku mieszka ze sobą, a 93 proc. pozostałych chce zamieszkać razem w przyszłości. 9 proc. spośród wszystkich badanych posiadało dzieci - zdecydowana większość z nich urodziła się w poprzednich, heteroseksualnych związkach (tylko 8 proc. dzieci przyszło na świat w związku osób tej samej płci, przede wszystkim dwóch kobiet)" - pisze TVN 24. Ze statystyk jasno więc wynika, że w Polsce dzieci może wychowywać nawet 50 tys. par jednopłciowych.

90 proc. badanych szczęśliwych w związkach

- Chciałbym oddać szacunek osobom, które podjęły się trudu realizacji tego badania. Wiem, jak dużo wysiłku musiało to kosztować - mówił podczas prezentacji wyników raportu prof. Zbigniew Izdebski cytowany przez serwis. Profesor zauważył też, że aż 90 proc. ankietowanych zadeklarowało, że jest szczęśliwych w swoim związku, mimo że w Polsce brakuje dla nich wsparcia prawnego, a społeczeństwo często jest im nieprzychylne.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: