USA: policjant strzela do nieuzbrojonego mężczyzny, gdy ten sięgnął po prawo jazdy

Policjant prosi czarnoskórego kierowcę o okazanie prawa jazdy. Gdy ten chce wyjąć je z samochodu, funkcjonariusz zaczyna krzyczeć i strzela - to nagranie stało się w USA kolejnym przyczynkiem do dyskusji, czy policja zbyt pochopnie nie używa broni palnej.

Do zdarzenia doszło 4 września w Południowej Karolinie, gdy policjant Sean Groubert zatrzymał do kontroli Levara Jonesa. Cała sytuacja została zarejestrowana przez umieszczoną w samochodzie kamerę. Opisuje ją m.in. " The Atlantic ".

"Co ja zrobiłem?"

Trwający zaledwie 83 sekundy film pokazuje policyjną interwencję, która przybrała bardzo zaskakujący obrót: po tym, gdy poproszony o prawo jazdy Jones sięgnął po nie do samochodu, policjant najwyraźniej wpadł w panikę i krzycząc: "wysiądź z samochodu" zaczął strzelać.

Na nagraniu słychać co najmniej trzy strzały, a także głos ranionego kierowcy, który nie ma pojęcia, dlaczego został postrzelony. - Co ja zrobiłem, proszę pana? Nie wiem, co się stało, ja tylko sięgnąłem po prawo jazdy - tłumaczy.

Policjant został oskarżony o napaść i jak pisze portal Csmonitor.com , grozi mu nawet do 20 lat więzienia. Rany zadane kierowcy nie były śmiertelne.

Policji problem z rasizmem?

Amerykańskie media szeroko piszą o tym wydarzeniu, zwracając uwagę, że Jones jest czarnoskóry. Dlatego też historia z Południowej Karoliny to kolejny przyczynek do dyskusji o amerykańskiej policji: chodzi nie tylko o łatwość, z jaką funkcjonariusze sięgają po broń (Csmonitor.com pisze, że w tym kraju dziennie z rąk policji giną trzy osoby), ale i o ich stosunek do czarnej ludności.

Warto przypomnieć, że w sierpniu w Ferguson w stanie Missouri doszło do kilkudniowych zamieszek po tym, gdy osiemnastoletni Afroamerykanin Michael Brown został zastrzelony przez policjanta Darrena Wilsona.

Nastolatek szedł środkiem jezdni, gdy został poproszony przez policjanta o zejście na chodnik. Wywiązała się szarpanina, po której Wilson rzucił się do ucieczki i został sześciokrotnie postrzelony.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Lubisz aplikację Gazeta.pl LIVE? Zagłosuj na nas!

Więcej o: