W listopadzie tego roku mija 25 lat od ogłoszenia Konwencji o prawach dziecka. Z tej okazji organizacja zaprosiła młodych ludzi z całego świata do udzielenia odpowiedzi na krótkie pytanie: "Co znaczą dla Ciebie prawa dziecka". Forma: jednominutowy film. Linki do nagrań zamieszczonych w serwisie YouTube można nadsyłać do końca września.
"W 25. rocznicę Konwencji o Prawach dziecka (...), chcemy usłyszeć Twój głos. Od zmniejszenia umieralności niemowląt, większej liczby dzieci chodzących do szkoły - [dziś] coraz więcej dzieci realizuje swoje podstawowe prawa" - piszą pomysłodawcy projektu. UNICEF przypomina, że jest jeszcze wiele do zrobienia.
Konkurs jest otwarty dla osób poniżej 20. roku życia. Filmy nie powinny trwać dłużej niż 60 sekund (z napisami) i powinny być w języku angielskim (lub przynajmniej z angielskimi napisami). Autorzy najciekawszych prac według jurorów akcji OneMinuteJr CRC@25 . zostaną poproszeni o opisanie swojej pracy nad filmem na dedykowanym akcji blogu .
Część prac powstawała na specjalnych warsztatach, organizowanych pod patronatem UNICEF. Zobaczmy niektóre z nich.
20-letnia Wafa z Jordanii porównuje życie młodych kobiet do mrówek. Tak jak te niewielkie owady, muszą być one silne i zawsze podążać własną drogą.
Problemy poruszane w filmach są tak różne, jak życie młodych ludzi w poszczególnych krajach. 13-letnia Olga Gurova z Kirgistanu, w nagraniu Call of Nature zwraca uwagę na warunki sanitarne w toaletach w jej kraju: dziewczynki i chłopcy mają do dyspozycji wspólne, niezbyt czyste, sanitariaty, z których korzysta bardzo dużo osób.
14-letni Jurij Zubenko z Ukrainy mówi wprost: gdy do kraju wkracza wojna, wszystko pryska jak bańki mydlane: marzenia, szkoła, dom, przyjaciele.
Elvin z Azerbejdżanu nie może chodzić do szkoły, gdyż ojciec zmusza go do żebrania pieniędzy na alkohol na ulicy.
Noogi z Mongoli (film z 2009 roku) jest karcony słownie przez ojca za złe oceny i spóźnienia. Ojciec chłopca nazywa go krową. Chwilę później chłopiec... zamienia się w cielę. Przesłanie? Słowa żyją i mają znaczenie.
Więcej filmów z kolejnych edycji konkursu można zobaczyć na kanale Youtube projektu .
Konwencja o prawach dziecka została przyjęta 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Do tej pory ratyfikowały go 193 kraje, co czyni ją jedną z najszerzej obowiązujących konwencji ONZ.
Polska jest państwem, które dążyło do uchwalenia dokumentu, proponując jego projekt w 1978 roku. Polska ratyfikowała dokument w 1991 roku, jednak z pewnymi zastrzeżeniami, m.in. dotyczącymi ograniczenia prawa wyrażania poglądów przez dzieci i poszanowania moralności.
Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!