Palikot wyjaśnia odejście posłów: "Klub Twojego Ruchu istnieje. To nowe otwarcie". A do SLD: "Bye, bye, Lenin"

- W pewnym sensie się tego spodziewałem - powiedział Janusz Palikot o odejściu 12 posłów z klubu Twojego Ruchu. Przekonywał, że w polityce zdarzają się "zakręty", a część polityków TR "nie wytrzymała ambitnego programu". - To nowe otwarcie. To początek nowej drogi - mówił z optymizmem Palikot.

- Klub Twojego Ruchu istnieje - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Janusz Palikot, stojąc przed grupą 15 swoich parlamentarzystów. Dziś z TR odeszło 12 posłów , w tym Armand Ryfiński i Artur Dębski.

"Nie wszyscy wytrzymują"

- W pewnym sensie się tego spodziewałem. W niektórych przypadkach było zaskoczenie, że to, a nie inne nazwisko - tłumaczył Palikot. Posłom, którzy odeszli z jego klubu, zarzucał koniunkturalizm. - Myśmy przedstawili ambitny program. Nie wszyscy to wytrzymują. Dla niektórych ważniejsze jest bycie posłem niż idee, wynik w sondażach niż trwanie przy programie - mówił.

Szef TR chciał sprawić wrażenie, że odejście niemal połowy klubu nie robi na nim wrażenia. - Polityka na tym polega. Są zakręty, na których odpadają różni ludzie. Ci, którzy zostają, zwyciężają - wyjaśniał.

"To nowe otwarcie"

- To nowe otwarcie. To początek nowej drogi - przekonywał Palikot. - To bardzo skonsolidowane środowisko, spójne w przekazie. Ludzie, którzy najwięcej pracowali w terenie - mówił szef TR, komplementując polityków, którzy pozostali u jego boku. Palikot starał się też przekonać, że jest spokojny o przyszłość partii. - Jak zaczynaliśmy w 2010 roku, było nas znacznie mniej. I wtedy się udało - powiedział.

Palikot odniósł się też do opinii, że wraz z odejściem Dębskiego i Ryfińskiego Twój Ruch stracił dwóch liderów. - Przygotowujemy nowy program na następne 14 miesięcy. W jego ramach dokonujemy korekty na rzecz świeckiego państwa zamiast walki z religią. Ryfiński uznał, że się w tym nie mieści. Trudno - rozłożył ręce. - Nie będziemy prowadzili krucjaty antyreligijnej. Jesteśmy za państwem świeckim, nie za walką z religią - dodał.

"Bye, bye, Lenin"

Na docinki SLD i zapowiedzi przejęcia posłów TR, Palikot odpowiedział krótko: "Bye, bye, Lenin". A Arturowi Dębskiemu zapowiedział: "Twarz ma się tylko jedną".

Z Twojego Ruchu odeszła dziś grupa 12 posłów: Artur Dębski, Wincenty Elsner, Piotr Bauć, Roman Kotliński, Armand Ryfiński, Artur Górczyński, Tomasz Makowski, Małgorzata Marcinkiewicz, Michał Pacholski, Wojciech Penkalski, Paweł Sajak i Marek Stolarski. W klubie TR zostało tym samym 15 posłów.

Fala odejść z TR

Wczoraj z TR odszedł poseł Henryk Kmiecik. - Ubolewam, że zrobił to po cichu i nie informował klubu - skomentował Michał Kabaciński z TR. W sierpniu z klubu odeszło trzech posłów: Krzysztof Kłosowski i Maciej Banaszak przeszli do SLD, a Jan Cedzyński pozostał parlamentarzystą niezrzeszonym.

W lipcu z członkostwa w partii zrezygnował też Łukasz Gibała, który w listopadzie wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa jako kandydat niezależny. W czerwcu natomiast złożyła legitymację partyjną Twojego Ruchu Anna Grodzka, która wstąpiła do Partii Zieloni. Kilka dni temu wygasło jej członkostwo w Klubie Poselskim TR.

Więcej o: