Putin będzie przejmował zagraniczne mienie w Rosji? Odpowiedź na sankcje Zachodu

Parlamentarzyści z rządzącej Jednej Rosji zaproponowali zmiany w prawie - chcą pozwolić władzy na zajmowanie mienia innych państw na terenie Rosji. Jest to odpowiedź na działania USA i innych krajów, które zamroziły zagraniczne środki rosyjskich przedsiębiorców związanych z Putinem - podaje Bloomberg News.

Na stronie Dumy Państwowej czytamy, że "rząd wykorzysta uzyskane w ten sposób na rekompensaty dla firm i obywateli Rosji, których mienie zostało bezprawnie zajęte przez inne państwa" - podaje Bloomberg . Państwa Zachodu - w odpowiedzi na aneksję Krymu - zamroziły środki niektórych najbliższych współpracowników Władimira Putina.

Według projektu ustawy, rząd będzie mógł przejmować także mienie chronione prawem dyplomatycznym. - Władze mogą wziąć na cel ambasady - powiedział Bloombergowi rosyjski ekonomista Oleg Kouzmin. Projekt ustawy ma trafić do komisji parlamentarnej 29 września.

"Sankcje są całkowicie bezpodstawne"

- Uważamy, że zachodnie sankcje są nielegalne i bezpodstawne, a Rosja ma prawo bronić swoich interesów - powiedział Dmitri Peskov, rzecznik prasowy Władimira Putina. Z kolei Dmitrij Miedwiediew stwierdził wywiadzie dla rosyjskiej telewizji, że "Rosja chce użyć funduszy państwowych do wsparcia przedsiębiorstw, które ucierpiały na sankcjach i nie ma na celu eskalacji konfliktu".

Na terenie Rosji działa wiele zachodnich spółek, głównie z sektora energetycznego. To one mogłoby stać się celem proponowanego prawa. Exxon Mobil wydobywa ropę i gaz na Syberii, a amerykańska spółka Alcoa, producent aluminium, posiada dwie duże fabryki w Rosji.

Wsparcie dla miliarderów

Jak podaje Bloomberg News, opozycyjny parlamentarzysta Boris Niemcow ironicznie określa pomysł wsparcia rosyjskich przedsiębiorstw "czarującą historią". - Wygląda to niesamowicie, kiedy rząd tnie wydatki na opiekę zdrowotną i edukację, a zamierza przeznaczyć pieniądze z budżetu dla miliarderów jak Rotenberg - pisał na swoim profilu na Facebooku.

Zagraniczne mienie niektórych rosyjskich biznesmenów zostało zatrzymane przez państwa Zachodu po aneksji Krymu w marcu. Włochy zamroziły majątek związanego z Putinem Arkadego Rotenberga. Łączna wartość zatrzymanego mienia, w tym kilku willi, to około 28 milionów euro.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: