Radykalny muzułmański duchowny wzywa dżihadystów do uwolnienia Brytyjczyka: To nasz sprzymierzeniec [WIDEO]

- Alan Henning jest sympatykiem muzułmanów, więc zabicie go będzie niezgodne z islamem - powiedział Abdullah el-Faisal w wideo opublikowanym dzisiaj w serwisie YouTube. El-Faisal spędził w brytyjskim więzieniu cztery lata za szerzenie nienawiści na tle rasowym i wyznaniowym.

Jamajski duchowny jest znany na całym świecie dzięki swoim pełnym nienawiści kazaniom. Nawoływał w nich do zamordowania Żydów, hindusów, chrześcijan i czarnoskórych. Nagrania z jego przemowami zainspirowały dwóch z czterech wykonawców zamachu w londyńskim metrze w 2005 roku.

W 2003 roku brytyjski sąd skazał el-Faisala na dziewięć lat więzienia. Po czterech latach odsiadki Jamajczyk został warunkowo zwolniony i deportowany z Wlk. Brytanii, z dożywotnim zakazem wjazdu na Wyspy. Od tamtego czasu deportowano go z wielu krajów afrykańskich, m.in. za szkolenie młodych Bostwańczyków na zamachowców samobójców.

Wygnanie na Jamajce

El-Faisal przebywa obecnie na Jamajce. Rada Muzułmanów w tym kraju zabroniła mu wstępu do któregokolwiek z dwunastu meczetów na wyspie. Żadne restrykcje nie zrażają jednak duchownego, który w styczniu 2010, już po zakazie, widziany był w jednej ze świątyni.

El-Faisal dotychczas przedstawiał się jako gorliwy zwolennik Państwa Islamskiego. Poparł nawet masowe porwania i gwałty na jazydzkich kobietach, których dżihadyści dopuścili się latem tego roku.

Wbrew Koranowi

Dziś jednak opublikował na swoim kanale na YouTube wideo wzywające islamistów, by nie zabijali brytyjskiego zakładnika.

 

- Prawo szariatu zabrania zabijania takich ludzi jak Henning - powiedział w nagraniu. Dodał, że Henning jest dobrym samarytaninem, filantropem i sprzymierzeńcem muzułmanów.

Zakładnik Państwa Islamskiego jest Brytyjczykiem, do Syrii pojechał jako wolontariusz z konwojem wiozącym pomoc humanitarną pod koniec 2013 roku. Do jego uwolnienia nawoływała nawet Al-Kaida.

- Błagam was, w imię Allaha, puśćcie go wolno. Zabicie go nie będzie błogosławieństwem - prosił El-Faisal i powołał się na surę 60:8: "Bóg nie zabrania wam, abyście byli dobrzy i sprawiedliwi względem tych, którzy was nie zwalczali z powodu religii ani nie wypędzali was z waszych domostw".

Terror Państwa Islamskiego

Państwo Islamskie to sunnicka organizacja terrorystyczna, której celem jest ogłoszenie islamskiego państwa wyznaniowego. Działa na terenie Iraku i Syrii. Ugrupowanie morduje osoby odmawiające przejścia na islam, głównie Kurdów i jazydów. Palenie i grzebanie żywcem oraz gwałty i porywanie młodych kobiet to codzienność na terenach samozwańczego kalifatu. Państwo Islamskie uprowadziło również kilku niewinnych obcokrajowców, w tym amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleyai Stevena Sotloffa. Ich brutalne egzekucje transmitowano na cały świat.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: