Komorowski dał 20 zł na tacę. wPolityce ironicznie: ?Prezydent ma gest"

?Sporo kosztowało Bronisława Komorowskiego święto plonów w Spale. I nie chodzi jedynie o wysiłek intelektualny " - pisze serwis wPolityce.pl. To komentarz do datku, jaki prezydent złożył podczas dożynkowego nabożeństwa w Spale.

Fotograf serwisu wPolityce uchwycił moment, w którym Bronisław Komorowski podczas dożynkowego nabożeństwa kładzie na tacy dwudziestozłotowy banknot. "To przy zarobkach pierwszej osoby w państwie, wynoszących ok. 20 tys. zł brutto, naprawdę ogromne wyrzeczenie" - kpi z wysokości ofiary dziennikarz. "Zwłaszcza że, jak mówią nasze źródła, prezydent nie pobrał reszty" - dodaje.

Nie po raz pierwszy Bronisław Komorowski był bacznie obserwowany w tym momencie mszy. W lipcu "Fakt" wypatrzył, że prezydent nie tylko dał na tacę zaledwie 20 zł, ale wkrótce po tym zasnął.

Ile na tacę? Kościół to policzył

Ile Polacy dają "na tacę"? Według danych Katolickiej Agencji Informacyjnej, która w 2013 roku cytowała kardynała Kazimierza Nycza, roczne ofiary od wiernych to około 6 miliardów złotych. Z raportu opublikowanego przez KAI w 2012 roku wynika, że ofiary na tacę składa co niedziela ok. 30 proc. parafian, a przeciętny datek waha się od 50 gr do 1,20 zł od osoby, w zależności od regionu kraju. W kilkudziesięciu parafiach, które przebadali autorzy opracowania, przeciętna wysokość datków z niedzielnej tacy wynosiła od prawie 500 do 4 tys. zł.

Raport CBOS z 2011 roku podawał natomiast, że jedna piąta respondentów miesięcznie daje na tacę mniej niż 10 zł. Taki sam odsetek ofiarowywał ponad 20 zł. Połowa ankietowanych deklarowała, że miesięcznie wspiera swoją parafię kwotą między 10 a 20 zł. Jedna czwarta badanych stwierdziła, że nie składa żadnej ofiary.

Więcej: wPolityce.pl

Jak oceniasz zachowanie prezydenta Komorowskiego?
Więcej o: