Niemcy: firma budowlana ułożyła na chodniku swastykę z kostki brukowej. "Przypadek"

W Goslar, mieście w Dolnej Saksonii, przechodnie zauważyli nazistowski symbol na świeżo wyremontowanym deptaku przy jednej z najpopularniejszych ulic handlowych. Zawiadomili policję.

O sprawie donoszą niemieckie media, m.in. dziennik "Die Welt" . Firma budowlana miała upiększyć rynek 52-tysięcznego Goslar. Jednak efekt jej pracy zszokował mieszkańców - na tle szarej kostki brukowej wyróżniała się czerwona swastyka. Zdjęcie chodnika zaczęło się szybko rozchodzić w serwisach społecznościowych. Po zawiadomieniu policji przedstawiciele ratusza natychmiast wezwali wykonawcę renowacji do poprawienia niefortunnego fragmentu deptaku, tak aby usunąć zakazany symbol.

Post użytkownika Goslarsche Zeitung .

- Nie tolerujemy tutaj tego typu zachowania. Jest ono niewybaczalne, dlatego też zarządziliśmy natychmiastowe usunięcie znaku - skomentował rzecznik miejskiego ratusza Christian Burgart. - Ten symbol nie ma nic wspólnego z naszym miastem i nie ma tu dla niego miejsca - powiedział z kolei tygodnikowi "Stern" .

Swastyka "przez przypadek"

Firma budowlana twierdzi, że kształt ułożony z kostki brukowej to efekt przypadku. Policja wszczęła śledztwo z powodu wykorzystania symboli organizacji niekonstytucyjnych i ustala, czy działanie pracowników było celowe, czy też nie.

- Nie mamy żadnych poszlak, badamy sprawę we wszystkich kierunkach. Przesłuchujemy pracowników firmy budowlanej odpowiedzialnej za układanie nowego deptaku. Twierdzą, że nie zrobili tego umyślnie i doszło do niewinnej pomyłki, a symbol został już przez nich usunięty - powiedział rzecznik miejscowej policji.

Niemieckie prawo zakazuje używania wszelkich symboli nazistowskich, w tym swastyki.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: