Porwany Brytyjczyk błaga o życie - ISIS wysyła nagranie żonie

Terroryści z Państwa Islamskiego wysłali żonie Alana Henninga - porwanego w Syrii Brytyjczyka - nagranie dźwiękowe, w którym błaga on o uwolnienie - donosi ?The Independent?

Kobieta poinformowała o otrzymaniu nagrania wczoraj. W oświadczeniu wydanym wspólnie z brytyjskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych podała, że Henning stanął w Syrii przed tamtejszym sądem szariackim. Został jednak "oczyszczony z zarzutów bycia szpiegiem i stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa". - Domagam się od Państwa Islamskiego respektowania wyroków swoich własnych sądów - powiedziała żona porwanego.

Fundamentaliści z Państwa Islamskiego porwali Henninga, gdy w grudniu przyjechał do Syrii z konwojem humanitarnym. Informację o tym, że znajduje się on w rękach terrorystów z ISIS potwierdziło nagranie ze ścięcia innego brytyjskiego porwanego - Davida Hainesa. Henning pojawia się na kilka sekund pod koniec nagrania.

Apel muzułmanów

Brytyjscy muzułmanie w specjalnym wydanym w zeszłym tygodniu oświadczeniu zaapelowali do terrorystów o wypuszczenie porwanego , jak również potępili wcześniejsze egzekucje na dziennikarzach i niosących pomoc humanitarną aktywistach.

Państwo Islamskie (ISIS) to organizacja walcząca o utworzenie na obszarze Bliskiego Wschodu muzułmańskiego kalifatu. Znana jest z brutalnego prześladowania cywilów, zwłaszcza mniejszości etnicznych. Obecnie pod jego kontrolą znajdują się znaczna część Syrii i Iraku. W rękach terrorystów z ISIS znajduje się także wielu zachodnich zakładników. W ostatnim czasie organizacja umieściła w sieci nagrania z egzekucji dwóch zachodnich dziennikarzy - Jamesa Foleya and Stevena Sotloffa.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: