Lekarze nie chcą onkologicznych szkoleń Arłukowicza

Lekarze zapowiadają bojkot szkoleń dotyczących wykrywania nowotworów, organizowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Jak informuje ?Rzeczpospolita?, skarżą się, że na udział w kursach musieliby poświęcić swój wolny czas. Do końca roku resort chce przeszkolić 3 tys. lekarzy.

Szkolenie lekarzy pierwszego kontaktu ma pomóc we wczesnym wykrywaniu nowotworów. Ministerstwo Zdrowia chce do końca roku przeszkolić 3 tys. medyków. Ale jak informuje "Rzeczpospolita", mogą być z tym kłopoty, bo lekarze już zapowiadają bojkot szkoleń. Przede wszystkim, jak informuje gazeta, nie mają czasu na kurs. "W soboty większość z nas uczestniczy w kursach i konferencjach. Ministerstwo organizuje szkolenia bez porozumienia ze środowiskiem" - stwierdził w rozmowie z "Rz" dr Artur Jakubiak z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Lekarze nie są też przekonani do efektów, które przyniosą szkolenia. Przypominają, że resort jedną ręką szkoli, a drugą zachęca do oszczędnego wydawania pieniędzy z NFZ. - Minister Bartosz Arłukowicz sam straszył kontrolami, które wykażą, czy pacjent kierowany na badania rzeczywiście jest chory onkologicznie, czy lekarz chciał mu skrócić czekanie. I sankcjami - powiedział "Rz" poseł PiS i lekarz Tomasz Latos.

W efekt szkoleń nie wierzą też specjaliści.

- Nam przeszkolenie 12 tys. lekarzy rodzinnych zajęło sześć lat i nie wierzę, że ministerstwu uda się to w kilka miesięcy - ocenił dr Janusz Mader, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Pakiet kolejkowy i onkologiczny już od stycznia 2015 r. Ruszają prace w Sejmie>>

Więcej o: