"Tylko Korwin mógłby go przebić", "Zupełnie jak Lepper", "Nie spodziewałam się po Ziemkiewiczu "

"To jest poniżej pasa, na poziomie wypowiedzi Andrzeja Leppera, który się śmiał "czy można zgwałcić prostytutkę". Pan Ziemkiewicz działa zgodnie z zasadą nieważne: dobrze czy źle, głupio czy mądrze, byle o mnie mówili - tak kontrowersyjny wpis Rafała Ziemkiewicza komentowała Aleksandra Pawlicka z "Newsweeka".

"Kto nigdy nie wykorzystał nietrzeźwej niech pierwszy rzuci kamień " - tak na Twitterze pisarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz skomentował artykuł o zakonniku, który wykorzystał seksualnie pijaną i nieprzytomną dziewczynę. Wpis spowodował oburzenie internautów. A my o komentarz poprosiliśmy kobiety mediów. Oto, co powiedziały:

Aleksandra Pawlicka, "Newsweek":

dddd dd To jest wszystko poniżej pasa. Pan Ziemkiewicz działa zgodnie z zasadą nieważne: dobrze czy źle, głupio czy mądrze, byle o mnie mówili. I chyba tylko o to chodzi, bo to jest myśl, która w ogóle nie powinna się pojawić publicznie, bo ona go po prostu eliminuje.

W żartach też trzeba znać granicę, to nie jest śmieszny żart. To jest na poziomie wypowiedzi Andrzeja Leppera, który się śmiał, "czy można zgwałcić prostytutkę". Jeżeli Rafał Ziemkiewicz chce się sprowadzić do tego poziomu, to jego wybór.

 

Małgorzata Domagalik, redaktor naczelna "Pani":

dddd dd Mnie ten wpis Rafała Ziemkiewicza skojarzył się od razu ze słynnym powiedzeniem Leppera: "prostytutki nie da się zgwałcić". To jest poniżej wszelkich standardów. Może jedynie pan Korwin-Mikke byłby go w stanie przebić.

Żart? Takich żartów się nie robi. Tak jak nie żartuje się z nazwiska, tak nie żartuje się z takich rzeczy. Chodzi o to, że taki żart w ogóle nie powinien przyjść komuś do głowy, a jemu przyszedł. I niech się on sam za siebie wstydzi, bo mnie się nie chce wstydzić za niego.

To jest kwestia nie tylko poczucia humoru, ale też odnalezienia się w rzeczywistości, w której się funkcjonuje. Ziemkiewicz się wyraźnie nie odnalazł... Był taki kandydat na prezydenta Niemiec, który powiedział, że kobieta świetnie nadaje się do pieczenia szarlotki w domu i musiał zrezygnować z kandydowania. Tym bardziej dziwnie wydaje się to podejście Ziemkiewicza, że on tak ochoczo atakuje wszystko, co było, a sam bardzo głęboko tkwi w tej mentalności.

Czy jest wciąż przyzwolenie społeczne na takie "słowa"? Myślę, że skoro się tym zajmujemy i o tym rozmawiamy, to najwyraźniej już nie ma.

 

Nie tylko Ziemkiewicz. Także Palikot, Guział, Korwin-Mikke. Język gwałtu w debacie publicznej na porządku dziennym >>

Eliza Olczyk, "Rzeczpospolita":

Mnie to nie oburza, ale uważam, że taka wypowiedź jest po prostu niesmaczna. Jednak się nie powinno mówić takich rzeczy. Sugerowanie, że można kogoś wykorzystać pod wpływem alkoholu, pokazuje bardzo instrumentalne podejście do drugiej osoby, w tym wypadku kobiety. Sama jestem kobietą, więc jestem na to szczególnie wyczulona, gdy w taki instrumentalny sposób się o nas mówi. Prawdę mówiąc, nie spodziewałam się, że Rafał Ziemkiewicz ucieknie się do tego typu porównań.

Takie wypowiedzi mają być zabawne? Mnie to zupełnie nie śmieszy, tak jak nie śmieszą mnie żarty o gwałtach, tak nie śmieszą mnie takie wypowiedzi. Choć moim zdaniem nie ma porównania między słowami śp. Leppera i tym, co napisał Ziemkiewicz. Niemniej tego typu żarty są zupełnie nie na miejscu.

Blogerka TOK FM: Prostactwo i mizoginia Ziemkiewicza. Po słowach o gwałcie powinien pobiec do lasu, okopać się runem i leżeć tam do wiosny >>

Więcej o: