"W USA jesteś bezrobotny przez własne lenistwo". Krugman: Ameryka porzuciła swoich bezrobotnych obywateli

"Ameryka porzuciła swoich bezrobotnych obywateli" - smutno konstatuje w "New York Times" Paul Krugman, ekonomista i laureat Nobla. Publicysta polemizuje z amerykańską prawicą, zdaniem której za brak pracy odpowiadają sami bezrobotni, którzy są zbyt leniwi i wolą żyć na zasiłkach.

W ubiegłym tygodniu John Boehner, spiker (przewodniczący) amerykańskiej Izby Reprezentantów przekonywał, że za bezrobocie w USA odpowiada lenistwo. Wyjaśniał, że ludzie myślą: "Naprawdę nie muszę pracować. Wolałbym raczej sobie posiedzieć".

Bezrobotni to próżniacy?

"To nie pierwszy raz, kiedy prominentny konserwatywny polityk mówi coś w tym stylu" - ubolewa na łamach "New York Times" Paul Krugman, laureat ekonomicznego Nobla z 2008 roku. Według ekonomisty nawet po recesji wywołanej przez światowy kryzys gospodarczy prawe skrzydło amerykańskiej sceny politycznej wciąż powtarza, że to bezrobotni "niedostatecznie mocno się starają" i nie muszą przejmować się kryzysem dzięki hojnym zasiłkom określanym jako "płacenie ludziom, którzy nie pracują". Według Krugmana głosiciele podobnych tez skutecznie opierają się logice i twardym dowodom.

Zdaniem Krugmana tłum krytykujących faktyczne ofiary kryzysu dostał wszystko, czego chciał: zasiłki, szczególnie te dla długotrwale bezrobotnych, zostały znacznie ograniczone bądź zniesione. "Słyszymy więc pomstowanie przeciwko próżniakom żyjącym dzięki pomocy społecznej, podczas gdy oni nie są próżniakami, i nigdy nie byli, a do tego pomoc społeczna już nie istnieje" - wskazuje ekonomista.

"Ameryka porzuciła bezrobotnych obywateli"

Krugman podkreśla, że nikt sobie nie wyobraża, jak skuteczna była kampania przeciwko walce z pomocą dla bezrobotnych. Tylko 26 proc. osób bez pracy otrzymuje jakąkolwiek formę pomocy i jest to najniższy odsetek od dziesięcioleci. Ekonomista zwraca też uwagę, że udział zasiłków dla bezrobotnych w amerykańskim PKB wynosi mniej niż 0,25 proc., połowę tego, co przed dziesięciu laty.

"Nie będzie przesadą twierdzenie, że Ameryka porzuciła swoich bezrobotnych obywateli" - zauważa Krugman.

Cały tekst na stronach "New York Times" >>>

Więcej o: