"Haaretz": Izraelczycy opublikowali listę najpopularniejszych imion. Zapomnieli o Muhammadzie...

Izraelskie władze opublikowały listę najchętniej nadawanych dzieciom imion w mijającym roku żydowskim. Zabrakło jednak na niej najczęściej wybieranego przez rodziców imienia "Muhammad"- podaje "Haaretz".

Przełom września i października to w Izraelu okres podsumowań. W czwartek według żydowskiej tradycji zaczyna się nowy rok - 5775. Z tej okazji izraelski odpowiednik urzędu stanu cywilnego opublikował listę najczęściej nadawanych dzieciom imion.

Jak jednak donosi dziennik "Haaretz" , ciesząca się w ostatnich dniach wielką popularnością wśród izraelskich internautów lista nie pokazuje prawdziwego wykazu najpopularniejszych imion. Okazuje się bowiem, że urodzeni w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Izraelu chłopcy najczęściej otrzymywali imię Muhammad.

Jako że sprawy związane z urodzeniem, ślubem i rozwodem nadzorowane są w Izraelu przez organizacje religijne, można byłoby pomyśleć, że biuro ds. populacji i migracji opublikowało dane dotyczące jedynie żydowskiej części obywateli (Arabowie stanowią około 20 proc. ludności Izraela). Jednak według informacji, do których dotarło "Haaretz", w zestawieniu uwzględnione zostały także arabskie noworodki noszące "neutralne" imiona takie jak "Josef" czy "Adam". Podobnie izraelskie władze postąpiły podczas liczenia dziewczynek. Na liście uwzględniono bowiem arabskie dziewczynki, ale tylko wtedy, gdy nosiły one imiona takie jak "Miriam" lub "Maja" - popularne także wśród dzieci żydowskich.

Amnon Solicyano, szef Keren Avraham - fundacji zajmującej się promocją współpracy żydowsko-arabskiej, stwierdził w rozmowie z "Haaretz", że "biuro ds. populacji i migracji najwyraźniej zapomniało, że jest instytucją państwową służącą wszystkim obywatelom, a nie tylko społeczności żydowskiej".

Rzeczniczka biura ds. populacji Savin Hadad zapewnia jednak, że urząd nie kierował się podczas tworzenia listy żadną ideologią: - Opublikowaliśmy taką listę, o jaką prosili dziennikarze. Ci, którzy zażyczyli sobie pełnego wykazu imion, otrzymali go.

Osobne statystyki ma opublikować wkrótce Izraelskie Biuro Statystyczne. Zgodnie jednak z przyjętą praktyką podaje ono trzy osobne zestawienia dla żydów, muzułmanów i chrześcijan mieszkających w Izraelu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: