Prof. Nowak: Sikorski niezrównoważony emocjonalnie. A Schetyna to silny człowiek. Jest nadzieja

- Patrzę na kandydaturę Grzegorza Schetyny nie bez pewnej nadziei. Wytworzył wokół siebie pewną atmosferę silnego człowieka - mówił o nowym szefie MSZ prof. Andrzej Nowak, historyk z UJ i PAN, o którym mówi się jako kandydacie PiS na prezydenta. Prof. Nowak jednocześnie zarzucił Radosławowi Sikorskiemu ?skrajny brak równowagi emocjonalnej?.

Prof. Andrzej Nowak, związany z PiS historyk z UJ i PAN oraz publicysta "W Sieci", cieszył się w Poranku Radia TOK FM z dymisji Radosława Sikorskiego.

Nowak: Sikorski szybciej tweetował, niż myślał

- Jego politykę charakteryzował skrajny brak równowagi emocjonalnej - oceniał prof. Nowak. - Szybsze niż rozsądna myśl tweety, które powodowały śmiech i zamieszanie, nie pozwalały traktować polityki zagranicznej RP jako sprawy poważnej - wskazywał.

Historyk zarzucił też Sikorskiemu niekonsekwencję. - Minister raz mówi, że rura gazowa między Rosją a Niemcami jest odpowiednikiem paktu Ribbentrop-Mołotow, a dwa lata później zapewnia, że ta sama rura już realnie kładziona koło gazoportu nie przeszkadza w dopływie do niego największych statków. I powtarza to wielokrotnie, po prostu kłamiąc - mówił.

"Sukcesem Sikorskiego jest to, że nie ma tarczy antyrakietowej"

- To nie jest postać wiarygodna, że nie wspomnę o nieszczęsnej rozmowie, w której pokazał pogardliwy stosunek do USA, pełen osobistych urazów i emocji - kontynuował prof. Nowak, nawiązując do taśm "Wprost". - Z tego wynika niedopięcie, gdy to było możliwe, sprawy tarczy antyrakietowej - zaznaczył.

Prowadząca Poranek Radia TOK FM Dominika Wielowieyska zauważyła jednak, że fiasko rozmów w sprawie tarczy wynikało przede wszystkim ze zmiany polityki amerykańskiej. - Rozstrzygająca była zmiana kursu przez Obamę, ale gdyby porozumienie ws. tarczy zostało zostało zawarte wcześniej, jeszcze za rządów Busha, to ona by była. Więc sukcesem Sikorskiego jest to, że nie ma tarczy antyrakietowej w Polsce - stwierdził zgryźliwie historyk.

Schetyna? "Nie bez pewnej nadziei"

Prof. Nowak nie był też nazbyt krytyczny w stosunku do nowego szefa MSZ, Grzegorza Schetyny. - Trudno w jego karierze życiowej wskazać elementy, które czyniłyby go specjalistą od stosunków międzynarodowych - stwierdził.

Gość Poranka Radia TOK FM zauważył, że jako szef sejmowej komisji spraw zagranicznych nie odbył zbyt wielu podróży. - Mimo to patrzę na jego kandydaturę nie bez pewnej nadziei. Wytworzył wokół siebie pewną atmosferę silnego człowieka. Silny człowiek na stanowisku MSZ, jeśli otoczy się dobrymi, rozsądnymi doradcami, może naprawić niejedno z tego, co zepsuł jego poprzednik - skwitował prof. Nowak.

Więcej o: