Sarkozy wraca do polityki. "Jestem kandydatem na szefa mojej partii"

Były prezydent Francji Nicolas Sarkozy ogłosił, że zamierza wrócić do polityki. Chce wystartować w wyborach na szefa partii UMP, co może mu otworzyć drogę do startu w wyborach prezydenckich w 2017 roku - podała agencja Reutera.

Sarkozy swoją deklaracją na Facebooku zakończył trwające od miesięcy spekulacje mediów dotyczące jego politycznej przyszłości - zauważa Reuters. "Jestem kandydatem szefa mojej partii" - napisał polityk.

Ciągną się za nim afery

Sarkozy był prezydentem Francji w latach 2007-2012. Ostatnie wybory przegrał z Francois Hollandem. Po tym wydarzeniu odszedł z polityki, ale o jego osobie wciąż było głośno w związku z jego problemami z prawem.

Za Sarkozym ciągną się afery, a w lipcu prokuratura postawiła mu zarzuty korupcji, nadużywania wpływów i naruszania tajemnicy zawodowej. Pogłoski o powrocie b. francuskiego prezydenta do polityki pojawiają się już od jakiegoś czasu. "Wszystko jest gotowe. Plan bitwy jest przygotowany" - pisała tydzień temu gazeta "Le Point", która już wtedy sugerowała, że Sarkozy wkrótce ogłosi swój wielki powrót.

Czy Sarkozy przekona Francuzów?

Sarkozy będzie się musiał bardzo starać, by udowodnić rodakom, że się zmienił i że jest w stanie zaoferować im coś nowego. Na razie Francuzi nie bardzo w to wierzą. W sondażu ośrodka CSA dla telewizji BFMTV, który przeprowadzono w lipcu tuż po zatrzymaniu Sarkozy'ego przez policję, aż 65 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie chce jego powrotu do polityki.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: