Szkocja nie powinna ogłaszać niepodległości od Wielkiej Brytanii. Tak uważa połowa z Was [WYNIKI SONDY]

Zapytaliśmy czytelników Gazeta.pl, czy Szkocja powinna ogłosić niepodległość od Wielkiej Brytanii. Do godziny 19 połowa z Was opowiedziała się przeciwko takiemu rozwiązaniu, uznając, że ten ruch przyniesie Szkotom więcej strat niż korzyści.

Dziś w Szkocji rozpoczęło się historyczne referendum , które zdecyduje, czy Szkocja po ponad 300 latach stanie się niepodległym państwem, czy też pozostanie w Zjednoczonym Królestwie. Wśród argumentów, jakie najczęściej wymieniają zwykli Szkoci za oderwaniem się od Londynu, pojawiają się chęć decydowania w pełni o polityce wewnętrznej. Z kolei przeciwnicy oderwania Szkocji od korony brytyjskiej twierdzą, że nowe szkockie państwo nie udźwignie zarówno politycznie, jak i gospodarczo ciężaru tej decyzji.

Zapytaliśmy czytelników, czy Szkocja powinna ogłosić niepodległość od Wielkiej Brytanii, czy też pozostać w Zjednoczonym Królestwie. 50 proc., czyli 2163 osoby uznały, że Szkocja nie powinna zmieniać swojego statusu państwowego, a ewentualna niepodległość przyniesie Szkotom więcej strat niż korzyści.

1460 czytelników Gazeta.pl, czyli 33 proc. biorących udział w ankiecie, jest przeciwnego zdania i uważa, że Szkocja powinna odłączyć się od Wielkiej Brytanii, by móc w większym stopniu decydować o swoich sprawach. 9 proc. ankietowanych popiera szkockie dążenia niepodległościowe, ale podkreśla, że czekają ich problemy gospodarcze. "Nie, ale pozostaną zależni od decyzji rządu w Londynie" - to odpowiedź, którą wskazało 3 proc. czytelników.

Do godziny 19 w naszej sondzie wzięło udział 4369 osób. Można jeszcze głosować.

Czy Szkocja powinna ogłosić niepodległość od Wielkiej Brytanii? GŁOSUJ

Więcej o: