To nie dżihad, tylko walka przeciwko całej ludzkości - muzułmańscy liderzy o ISIS

- Nie zachowują się jak muzułmanie, ale jak potwory - napisało ponad stu liderów społeczności islamskiej w Wielkiej Brytanii w liście domagającym się uwolnienia Brytyjczyka porwanego w Syrii przez siły Państwa Islamskiego.

Dziesiątki duchownych oraz wielu prominentnych członków społeczności muzułmańskiej na Wyspach opublikowało wczoraj list otwarty, w którym domagają się uwolnienia Alana Henninga. Brytyjczyk trafił w ręce terrorystów, gdy pojechał do Syrii z konwojem humanitarnym.

W swoim liście muzułmańscy przywódcy stwierdzili, że bojownicy ISIS zachowują się nie jak wyznawcy islamu, ale jak potwory. Ostro potępili oni także egzekucje przeprowadzone wcześniej przez członków tego fundamentalistycznego ugrupowania. Terroryści Państwa Islamskiego opublikowali do tej pory trzy filmy z egzekucji zachodnich dziennikarzy relacjonujących walki na terenie Syrii. Liderzy brytyjskiej społeczności muzułmańskiej stwierdzili, że akcje ISIS napełniają ich "strachem i obrzydzeniem". Kopia apelu trafiła także do rodziny porwanego.

Sprzeczne z islamem

Autorzy listu podkreślili, że cele i metody bliskowschodnich radykałów są sprzeczne z zasadami ich religii. - Troska o bliźniego i pomoc potrzebującym jest w islamie religijnym obowiązkiem - stwierdzili. Zaznaczyli, że jeśli bojownicy przetrzymujący Alana Henninga chcą się nazywać prawdziwymi muzułmanami, powinni "niezwłocznie wypuścić" porwanego.

Młodzi muzułmanie przeciwko Państwu Islamskiemu

Z kolei młodzi brytyjscy muzułmanie zorganizowali w internecie akcję pod hasłem "Nie w moim imieniu!" Ma być ona odpowiedzią na porwanie Henninga oraz doniesienia o setkach obywateli Wielkiej Brytanii, którzy walczą u boku terrorystów w Syrii. Młodzi aktywiści umieścili na Youtubie filmik, w którym wyjaśniają, dlaczego ideologia ISIS jest sprzeczna z islamem. Na Twitterze pod tagiem #NotInMyName znaleźć można także ich zdjęcia. Akcja ma udowodnić, że większość muzułmanów sprzeciwia się terroryzmowi i nie popiera zabijania niewinnych ludzi, oraz tym samym zmienić negatywny obraz społeczności islamskiej panujący w Europie Zachodniej.

Państwo Islamskie (ISIS) to organizacja terrorystyczna budząca postrach na Bliskim Wschodzie. Jej bojownicy znani są z okrucieństwa i fundamentalistycznej interpretacji islamu. Celem ISIS jest utworzenie sunnickiego kalifatu na terenie Syrii i Iraku. Światową opinią publiczną wstrząsnęła masakra, jakiej dokonali bojownicy Państwa Islamskiego na jazydach - religijnej mniejszości zamieszkującej północny Irak.