Islamiści chcą zabić papieża Franciszka podczas pielgrzymki? "To wiarygodne groźby"

Iracki ambasador w Watykanie twierdzi, że islamiści z Państwa Islamskiego przygotowują zamach na papieża Franciszka. Mieliby go dokonać podczas którejś z najbliższych pielgrzymek Ojca Świętego. - To wiarygodne groźby - ostrzega iracki ambasador w Watykanie Habib Al-Sadr.

O sprawie pisze brytyjski "The Telegraph", omawiając rozmowę Al-Sadra z włoską gazetą "La Nazione". Wg jego słów terroryści z Państwa Islamskiego planują dokonać zamachu w czasie którejś z najbliższych zagranicznych wizyt Franciszka - w Albanii lub Turcji. - To, co zadeklarowało samozwańcze Państwo Islamskie, jest jasne: chcą zabić papieża - powiedział arabski dyplomata.

Al-Sadr dodał również, że groźby zamachu są realne. - Wierzę, że mogą spróbować go zabić w trakcie jednej z jego pielgrzymek albo nawet tutaj, w Rzymie. Wielu członków Państwa Islamskiego to nie Arabowie, ale Kanadyjczycy, Amerykanie, Francuzi, Brytyjczycy i Włosi - oznajmił.

Papież miał się narazić islamistom swoimi wypowiedziami na temat łamania praw człowieka i prześladowań chrześcijan w Iraku i Syrii oraz poparciem dla amerykańskiej operacji militarnej na tych terenach.

Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi uspokaja, zapewniając, że pomimo doniesień o zamachu papież jest bezpieczny i nie zamierza rezygnować ze swoich planów. - Ojciec Święty odprawi uroczystą mszę na głównym placu w Tiranie i będzie się poruszał papamobile z otwartym dachem, aby być bliżej ludzi - oświadczył duchowny w rozmowie z "The Telegraph".

Franciszek odwiedzi Albanię w przyszłym tygodniu, z kolei wizyta w Turcji zapowiadana jest na koniec listopada. Będą to pierwsze europejskie pielgrzymki od momentu rozpoczęcia pontyfikatu.

O islamie i mentalności jego wyznawców przeczytaj w książce "Islam a terroryzm" >>

Więcej o: