Terroryści Państwa Islamskiego z Niemiec. "Są bardziej brutalni niż Arabowie"

Więcej niemieckich dżihadystów, niż zakładano jest odpowiedzialnych za ataki terrorystyczne Państwa Islamskiego w Iraku i Syrii, donoszą niemieckie media. Mowa o co najmniej dziewięciu zamachowcach-samobójcach z Niemiec.

Według niemieckiego rządu w niepokojącym tempie rośnie liczba pochodzących z Niemiec zamachowców-samobójców, na których koncie ciążą zamachy terrorystyczne w Iraku i Syrii. Jak informują "Sueddeutsche Zeitung" i rozgłośnie NDR i WDR, co najmniej pięć zamachów dokonanych na zlecenie Państwa Islamskiego (IS) można zdecydowanie przypisać sprawcom z Niemiec, dalsze trzy do czterech są jeszcze badane.

Europejczycy uchodzą za wyjątkowo brutalnych

Dżihadyści z Niemiec, nazywani "Almani", dokonali w tym roku zamachy głównie na terenie irackiego Kurdystanu i w Bagdadzie. Zachodnie służby wywiadu szacują, że ekstremiści Państwa Islamskiego celowo, dla celów propagandowych wybierają na zamachowców-samobójców Europejczyków.

Liczba dokonanych przez nich zamachów wzrosła od początku marca br. czterokrotnie. - Są werbowani celowo i są bardziej brutalni niż Arabowie - cytują niemieckie media rzecznika irackiej armii Kassema Atta. I tak przeprowadzonej na oczach świata egzekucji na amerykańskim dziennikarzu Jamesie Foleyu dokonał terrorysta IS z Wielkiej Brytanii.

Zamachowiec z Ennepetal

Jak piszą "Sueddeutsche Zeitung", NDR i WDR, aresztowany w Bagdadzie domniemany funkcjonariusz Państwa Islamskiego przyznał, że w lipcu 2014 zawiózł niemieckiego zamachowca-samobójcę na południe Bagdadu. Dokonany przez "Almaniego" zamach kosztował życie bardzo wielu osób, w tym dzieci. Niemieckie władze "z dużym prawdopodobieństwem" zakładają, że chodzi o 21-letniego Niemca tureckiego pochodzenia z miejscowości Ennepetal w Zagłębiu Ruhry.

Aresztowany funkcjonariusz Państwa Islamskiego zeznał też, że w bazie IS w Faludży spotkał trzech innych Niemców, którzy czekali tam na udział "w operacji".

De Maiziere: nowy wymiar problemu

Tocząca się w Niemczech dyskusja wokół niemieckich dżihadystów koncentrowała się dotąd głównie na problemach, jakie niesie z sobą ich powrót do Niemiec. Teraz sytuacja nabrała nowego wymiaru, powiedział "Süddeutsche Zeitung" minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere. - Nie chcemy, żeby z Niemiec do Iraku eksportowana była śmierć. Eksport działalności terrorystycznej jest nie do zniesienia i musi być wstrzymany - dodał szef MSW.

Media cytują też słowa dyrektora Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Hansa-Georga Maassena, iż obok konieczności zapewnienia bezpieczeństwa w Niemczech istnieje także obowiązek odpowiedzialności za ludzi żyjących w Syrii i Iraku.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed