Nagroda im. Jerzego Zimowskiego dla Grażyny i Wojciecha Jagielskich

Laureatami tegorocznej edycji Nagrody im. Jerzego Zimowskiego zostali Grażyna i Wojciech Jagielscy. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 16 września w warszawskim Klubie Bankowca.

- Nagroda przyznana Państwu Jagielskim jest hołdem dla odwagi Wojciecha Jagielskiego w odkrywaniu miejsc i osób "wykluczonych" oraz dowodem zrozumienia dla Grażyny Jagielskiej, że wielkim pasjom towarzyszą wielkie wyrzeczenia i poświęcenie osób najbliższych - czytamy w uzasadnieniu werdyktu przygotowanym przez Kapitułę Nagrody.

Wojciech Jagielski jest dziennikarzem, korespondentem, publicystą i pisarzem, wieloletnim współpracownikiem "Gazety Wyborczej" i Polskiej Agencji Prasowej. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej i Kaukazu. Obserwator konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii i Gruzji. Autor wielu książek m.in. "Dobre miejsce do umierania", "Modlitwa o deszcz" (nominacja do Nagrody Literackiej Nike) oraz "Wieże z kamienia". Wyróżniony między innymi: Nagrodą im. ks. J. Tischnera, Nagrodą im. D. Fikusa i Nagrodą specjalną Grand Press 15-lecia.

Grażyna Jagielska jest tłumaczką literatury angielskiej, dziennikarką i pisarką. Autorką powieści "Korespondent", "Fastryga", "Płaskuda". W swoich najnowszych książkach "Miłość z kamienia" i "Anioły jedzą trzy razy dziennie" pisze o cenie, jaką płaci się za pośrednie lub bezpośrednie zetknięcie z traumą wojny.

Nagroda im. Jerzego Zimowskiego jest przyznawana przez Instytut Spraw Publicznych od 2008 roku za działalność na rzecz grup społecznych, które znalazły się w sytuacjach nadzwyczajnych, a w szczególności na rzecz migrantów i uchodźców.

Dotychczasowymi laureatami byli m.in. Małgorzata Gebert, Stana Buchowska, Janusz Skulich, Wiktor Osiatyński, Krystyna Starczewska Danuta Przywara, Wojciech Smarzowski.

Więcej o: