Zabraknie pieniędzy ma nowy sarkofag dla reaktora w Czarnobylu?

27 lat po katastrofie w Czarnobylu niepewne jest finansowanie betonowej osłony, która ma zabezpieczać resztki zniszczonego reaktora.

Brakuje pieniędzy na budowę ochronnej powłoki zabezpieczającej resztki reaktora w Czarnobylu. Deficyt wynosi obecnie 615 mln euro, donosi Niemiecka Agencja Prasowa, powołując się na informacje z kręgów rządowych. Bez pomocy finansowej Niemiec i innych państw G7 grozi wstrzymanie projektu.

Środki G7 wyczerpane

W 1997 roku siedem wiodących gospodarek świata (G7) uzgodniło utworzenie funduszu na finansowanie budowy żelbetowej powłoki pokrywającej zniszczony blok 4 elektrowni. Ponieważ dotychczasowy betonowy sarkofag skruszał, dla ochrony przed skażeniem budowana jest ogromna łukowa hala pokrywająca pozostałości reaktora.

Gotowa jest dopiero jej połowa. Tymczasem stojące do dyspozycji środki finansowe wystarczą przypuszczalnie tylko do końca 2014 roku.

Nowe podstawy finansowania projektu

Na połowę października planowane jest pod przewodnictwem niemieckiego ministerstwa środowiska spotkanie ekspertów G7 ds. bezpieczeństwa nuklearnego. Głównym tematem spotkania będzie stworzenie podstaw finansowych, które zagwarantują kontynuowanie budowy hali w Czarnobylu.

- Ukończenie nowej powłoki ochronnej jest nieodzowne dla zabezpieczenia uszkodzonego reaktora i jego rozbiórki - ostrzegła federalna minister środowiska Barbara Hendricks (SPD).

Jak zapewniła, niemiecki rząd, który od lipca 2014 do końca przyszłego roku przewodniczy grupie G7, zrobi wszystko, "by istniejąca luka finansowa wspólnymi siłami została zamknięta".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed