Białoruś: Władze planują zamknąć polskie szkoły? MSZ: Działamy

Zagrożony status polskich szkół na Białorusi - alarmuje Andrzej Pisalnik, rzecznik Związku Polaków na Białorusi. Wszystko w związku z pakietem zmian w białoruskim prawie oświatowym. Polskie MSZ twierdzi, że podjęło działania, które miałyby temu zapobiec.

Białoruskie ministerstwo edukacji planuje wprowadzić przepisy, według których takie przedmioty jak historia (Białorusi i powszechna), geografia czy wiedza o społeczeństwie, musiałyby być nauczane w języku rosyjskim lub białoruskim. Przepis miałby dotyczyć także mniejszości narodowych. Lokalne samorządy mogłyby rozszerzyć listę przedmiotów, które nie mogłyby być nauczane w języku mniejszości. Zagrożone są polskie placówki w Grodnie - skupisku mniejszości polskiej i położonym nieopodal Wołkowysku.

Andrzej Pisalnik z ZPB ostro krytykuje plany resortu. - Polskie szkoły to jedyny sukces osiągnięty przez Białoruś po upadku Związku Radzieckiego - mówi w rozmowie z największym opozycyjnym serwisem internetowym na Białorusi Charter97.org.

Zaznacza, że polska edukacja na Białorusi ma długą tradycję - pierwsze szkoły powstały w 1990 roku. Pisalnik obawia się, że w przypadku, gdy białoruskie władze zdecydują ostatecznie, że szkoły muszą mieć rosyjsko- lub białoruskojęzyczny charakter, polskie dzieci stracą szansę na kształcenie w ojczystym języku.

Według Związku Polaków na Białorusi władze tego kraju już wcześniej próbowały otwierać rosyjskojęzyczne klasy w polskich szkołach. Spotkało się to z protestami rodziców i dzieci. Zdaniem Pisalnika celem działań białoruskich władz było stworzenie gruntu pod zamknięcie polskich szkół.

Jest nowa umowa między rządami Polski i Białorusi

Biuro Rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowało nas, że proces legislacyjny nowej ustawy może potrwać jeszcze kilka miesięcy. Polska ambasada w Mińsku spotkała się z władzami białoruskimi, które zdementowały pogłoski o tym, że projekt jest nakierowany na likwidację szkół dla mniejszości polskiej.

Ponadto MSZ przypomina, że niedawno parafowano tekst Porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o współpracy w dziedzinie edukacji, które niebawem zostanie podpisane i wejdzie w życie. Projekt Porozumienia zakłada m.in. wysyłanie polskich nauczycieli na Białoruś.

Więcej o: