Balcerowicz: Mam listę gadatliwych jak Fidel Castro. Na czele Janusz Piechociński

Leszek Balcerowicz przyznał w Radiu TOK FM, że nie należy do osób gadatliwych. - Teraz jak słucham niektórych naszych polityków, oni chcą naśladować Fidela Castro - stwierdził jednak. I zaznaczył, że na jego osobistej liście polskich naśladowców stylu przemawiania kubańskiego dyktatora liderem jest Janusz Piechociński, szef PSL.

- W pana książce często pojawia się "honor" - mówił Piotr Maślak w rozmowie z Leszkiem Balcerowiczem w "Pierwszym Śniadaniu" Radia TOK FM. Nawiązał do wydanego właśnie wywiad rzeki "Trzeba się bić". - Nie nadużywam wielkich słów. Ale są elementarne obowiązki moralne: nie rzucać słów na wiatr. Ale jak się coś powie, dotrzymywać słowa. Z małych cnót: nie spóźniać się. W związku z tym jestem zazwyczaj dużo wcześniej, również tutaj - mówił były wicepremier.

- Jeżeli człowiek czegoś się podejmuje, musi wiedzieć, o co chodzi i się przygotować. Pomyśleć, co chciałby powiedzieć, by nie tracić cennych sekund - wskazywał Balcerowicz.

"Polscy politycy chcą naśladować Fidela Castro"

- Nie lubi pan gadulstwa - zauważył Maślak. - Nie należę do osób gadatliwych. Nie tolerowałem tego wtedy, kiedy chodziło o podejmowanie ważnych decyzji, bo to była straszna strata czasu - przyznał gość Radia TOK FM.

- Teraz jak słucham niektórych naszych polityków, oni chcą naśladować Fidela Castro - stwierdził Balcerowicz. - Mam taką listę: "polski Fidel Castro". Na czołowej pozycji należy postawić wicepremiera Piechocińskiego - mówił były wicepremier.

"Piechociński jest miejskim rolnikiem"

- Jak na przedstawiciela ugrupowania, które mieni się chłopskim pochodzeniem, to trochę dziwne. Stereotyp rolnika jest raczej milczący. Więc on może być miejskim rolnikiem - ocenił Balcerowicz. - Ze względu na swoje wiejskie pochodzenie przypuszczam, że wiem o rolnictwie więcej niż duża część działaczy PSL - skwitował gość Radia TOK FM.

Pretekstem do rozmowy był wydany właśnie wywiad rzeka Marty Stremeckiej z Balcerowiczem. Przeczytaj fragmenty: o polskiej polityce i kapitalizmie >>>

Więcej o: