Skuteczniejszy od pigułki dla kobiet? Nowy środek dla mężczyzn dostępny najpewniej w 2017 r.

Zawodne prezerwatywy czy nieodwracalne wazektomie mogą niedługo odejść do lamusa. W Stanach Zjednoczonych zakończyła się pierwsza faza testów nad preparatem Vasalgel, antykoncepcyjnym żelem dla mężczyzn. Jego upowszechnienie może oznaczać kolejną rewolucję seksualną, tak jak po wprowadzeniu pigułki dla kobiet w latach 60. ubiegłego wieku.

Prace nad środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn trwały już od końca lat 70. w Instytucie Parsemusa w Indiach pod nadzorem inżyniera biomedycznego Sujoya Guha. Owocem jego badań był RISUG - prototyp Vasalgelu. Jak podaje Male Contraception Information Project , organizacja patronująca badaniom nad antykoncepcją dla mężczyzn, zapobiegał on zapłodnieniu w prawie wszystkich przypadkach. Zawiódł jedynie w sytuacjach, gdzie nieprawidłowo zaaplikowano substancję - może mieć zatem większą skuteczność niż pigułka dla kobiet.

Choć RISUG zapewniał dobre rezultaty, badanie nad nim nie spełniało wszystkich warunków Światowej Organizacji Zdrowia. By wprowadzić preparat na rynek, rozpoczęto nad nim - już pod nazwą Vasalgel - badania kliniczne w Agencji Żywności i Leków (FDA) w Stanach Zjednoczonych. Zakończone niedawno testy na królikach i pawianach stanowią wstęp dla przyszłorocznych badań tego środka na ludziach. Jeśli ich wyniki będą pozytywne, Vasalgel może być wprowadzony do sprzedaży w 2017 r.

 

Dr Elaine Lissner z MCIP tłumaczy proces wprowadzenia Vasalgelu do powszechnej sprzedaży

Jak zatem działa męski środek antykoncepcyjny? Vasalgel jest żelem wprowadzanym, po znieczuleniu miejscowym, przez zastrzyk do nasieniowodu. Preparat sprawia, że plemniki przechodzące przez nasieniowód obumierają, zanim dojdzie do ejakulacji.

Jeśli mężczyzna chciałby być z powrotem płodny, Vasalgel może być usunięty z jego nasieniowodów przez wstrzyknięcie substancji wypłukującej, choć skuteczność procedury odwracającej jest jeszcze w fazie badań. Zespół badawczy w Instytucie Parsemusa zapewnia na swojej stronie, że jednorazowa aplikacja żelu będzie starczać na prawie dekadę, nie wpływając przy tym negatywnie na gospodarkę hormonalną mężczyzny. Vasalgel nie powinien też - jak zabieg wazektomii - wpłynąć na libido ani erekcję mężczyzny.

Czy mężczyźni zechcą korzystać z tej formy antykoncepcji? Od momentu upowszechnienia doustnej antykoncepcji dla kobiet, zabezpieczanie się przed niechcianą ciążą stało się domeną i niepisaną odpowiedzialnością kobiet. Vasalgel - jeśli trafi do obrotu - może spowodować zmianę tego modelu, jeśli mężczyźni będą chcieli poddać się zabiegom.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: