Kwaśniewski w Kijowie śpiewa hymn ZSRR i wyjaśnia: Rosja nigdy nie zmieni muzyki [WIDEO]

- Rosja jest krajem, który może zmieniać wiersze, słownictwo, ale Rosja nigdy nie zmieni muzyki - mówił Aleksander Kwaśniewski do uczestników szczytu Yalta European Strategy (YES) w Kijowie. Odśpiewał im fragment hymnu Związku Radzieckiego.

Kwaśniewski w ten sposób tłumaczył uczestnikom szczytu, jaka jest dzisiejsza Rosja. - Pytacie mnie, dlaczego śpiewam hymn Rosji i ZSRR? Politycy ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej muszą wiedzieć, że Rosja jest krajem, który może zmieniać wiersze i słownictwo, ale Rosja nigdy nie zmieni muzyki - powiedział.

 

Obecny hymn Rosji ma identyczną melodię jak hymn ZSRR, choć inne słowa. W 1991 roku obowiązującym hymnem Federacji Rosyjskiej została Pieśń Patriotyczna. Znana wszystkim radziecka melodia powróciła do Rosji w 2000 roku z inicjatywy Władimira Putina. Zmieniono jedynie słowa, tak by pasowały do nowej sytuacji politycznej.

Pomysł poparło wówczas 70 proc. obywateli. Nie zabrakło jednak i przeciwników. Niektórzy twierdzili, że w ramach protestu nie będą wstawali podczas grania nowo obowiązującego hymnu.

Tak opisywał te wydarzenia korespondent Gazety Wyborczej w Rosji Wacław Radziwinowicz: "Siergiej Kowaliow, znany obrońca praw człowieka, zapowiada: - Nie będę wstawać przy dźwiękach tej melodii. Mnie przy niej sadzali. Władimir Ustinow, prokurator generalny, próbował przekonać przeciwników hymnu, że mają prawo wyboru. Wyszło niezbyt zręcznie, bo prokurator powiedział: - Rosja jest krajem demokratycznym. Kto nie wstanie, będzie siedział".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: