"Wzmocnienie 14" - Pierwsze ćwiczenia dla rezerwistów od zakończenia wojny

W policyjnej szkole w Słupsku zaczynają się jutro ćwiczenia dla rezerwistów, którzy od WKU dostali przydział mobilizacyjny do policji. Są to pierwsze takie zajęcia w powojennej historii Polski.

W ćwiczeniach wezmą udział osoby, którym Wojskowy Komendant Uzupełnień nadał przydziały mobilizacyjne do policji. W przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa państwa taka rezerwa kadrowa wzmocni siły policyjne.

"Rezerwiści, którzy zostaną powołani na dwudniowe szkolenie, zgłaszali się na początku tego roku do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Słupsku, gdzie policjanci szkoły informowali ich o planowanym szkoleniu, a przedstawiciel WKU wręczał im karty przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego" - czytamy na stronie Szkoły Policji w Słupsku.

Ćwiczenia w całym kraju

Słupska szkoła jest prekursorem tego rodzaju działań. W weekendowych ćwiczeniach weźmie udział około 100-150 mieszkańców miasta i okolic, jednak podobne szkolenia mają się odbyć w całym kraju.

Dwudniowe ćwiczenia obejmują m.in. zajęcia z pierwszej pomocy, wykorzystania broni palnej i korzystania ze środków łączności. Powołani wezmą też udział w pokazach musztry i stosowania siły w interwencjach policyjnych.

Ćwiczenia nie mają jednak związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy. Słupska jednostka przygotowywała się do tego przedsięwzięcia już od trzech lat.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o: