Jest nowy ranking "Polityki" najlepszych posłów. Ale są i żółte kartki: Hofman ("stracony mandat"), Pawłowicz, Kaczmarek...

10 najlepszych, czterech, za którymi będziemy tęsknić, i czterech z żółtymi kartkami - tak wygląda zestawienie w najnowszym rankingu posłów tygodnika "Polityka".

Lista posłów została stworzona w oparciu o typowanie 30 dziennikarzy zajmujących się polityką. W tym roku tygodnik "Polityka" swój ranking podzielił na trzy kategorie: tradycyjną, w której znalazło się 10 najlepszych posłów; specjalną - z listą posłów, "za którymi będziemy tęsknić", ponieważ odeszli do europarlamentu; żółte kartki - które co roku "Polityka" wręcza najgorszym posłom.

10 najlepszych

"Polityka" nie ustawia rankingu od "najlepszych" do "najgorszych", lecz alfabetycznie. Dlaczego? "W tym roku ranking nie miał wyraźnych liderów. Była grupa, którą bez trudu można zaliczyć do pierwszej dziesiątki, ale z hierarchicznym ułożeniem byłyby kłopoty: posłowie otrzymali bardzo zbliżoną albo taką samą liczbę głosów" - czytamy w uzasadnieniu.

Kto więc najlepiej pracował w ostatnim roku?

Urszula Augustyn z PO ("Po odejściu Krystyny Łybackiej nikt w Sejmie nie zna się na edukacji tak jak ona. Duża wiedza, polityczny spokój"), Robert Biedroń z Twojego Ruchu ("Jeden z najbardziej pracowitych posłów w Sejmie, odgrywa często większą rolę i więcej wnosi do pracy parlamentu niż cały jego klub"), Mariusz Antoni Kamiński z PiS ("Pracę merytoryczną łączy z aktywnością ściśle polityczną. Jest autorem wielu ciętych ripost, ale swoich przeciwników politycznych stara się nie obrażać").

Cezary Olejniczak z SLD ("Jego wystąpienia są zawsze merytoryczne, nie angażuje się w polityczne boje"), Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z SLD ("Imponuje wiedzą, spokojem i rzeczywiście mrówczą pracą. Nie uczestniczy w gorących polemikach, nie eksponuje swojej pozycji +smoleńskiej wdowy+"), Krystyna Skowrońska z PO ("Zawsze skupiona na kwestiach merytorycznych, choć coraz częściej zabiera głos też w sprawach czysto politycznych. Spokojnie i bez zacietrzewienia").

Krzysztof Szczerski z PiS ("Bez wątpienia należy do tych posłów, którzy z roku na rok stają coraz sprawniejszymi parlamentarzystami"), Robert Tyszkiewicz z PO ("Oceniany jako bardzo dobry, bardzo merytoryczny wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych"), Marek Wójcik z PO ("Umiejętnie prowadzi obrady i świetnie organizuje pracę komisji"), Stanisław Żelichowski z PSL ("Mistrz wypracowywania kompromisów, rozładowywania napięć. Ma swój styl bycia, w którym ważne są dowcip, ironia i dystans do spraw mniej ważnych).

Kogo będzie brakowało w parlamencie?

Tu lista jest krótsza. Czwórka wybranych parlamentarzystów, którzy przenoszą się z Wiejskiej do Brukseli, "zdystansowała pozostałych o kilka długości":

Dariusz Rosati z PO ("Wygrał tę kategorię zdecydowanie jako znakomity przewodniczący komisji finansów publicznych"), Andrzej Duda z PiS ("Znakomity prawnik unikający populizmu i trzymający się zasad politycznej kultury"), Krystyna Łybacka z SLD ("Wie, że przemawiać należy dobrą polszczyzną i mówić konkretnie, po prostu na temat, o którym trzeba bardzo dużo wiedzieć"), Adam Szejnfeld z PO ("Szejnfeld ze swoją wielką wiedzą i doświadczeniem był niezawodny").

I wreszcie - czas nagan. A tu niewiele się zmienia...

Na koniec czas na żółte kartki od dziennikarzy. Tu - co podkreśla tygodnik "Polityka" - "czołówka nie zmienia się od lat". A należą do niej:

Adam Hofman z PiS ("stracony mandat, poseł, który drugą kadencję płynie na koszt wyborców, nie wnosząc do pracy Sejmu niczego merytorycznego"), Tomasz Kaczmarek z PiS ("najwyraźniej zdekonspirowanym agentom poselska praca nie odpowiada"), Krystyna Pawłowicz z PiS ("swoją niewątpliwie bardzo dużą wiedzę prawniczą nieustannie przykrywa skandalami") oraz Przemysław Wipler z Kongresu Nowej Prawicy ("nie potrafił zachować się z godnością, a ponadto staje się coraz mniej merytoryczny").

Kto typuje?

Kandydatów do rankingu "Polityki" typowało 30 dziennikarzy:

Agnieszka Szymańska, Anna Staszkiewicz-Piekut, Marta Rawicz, Marcin Gietka, Marcin Jabłoński, Wojciech Tumidalski - zespół polityczny PAP, Danuta Żaczek - Polskie Radio, Małgorzata Naukowicz, Agnieszka Rucińska - IAR, Renata Grochal, Agata Kondzińska - "Gazeta Wyborcza", Renata Łęska, Kamila Biedrzycka-Osica - TVP Info, Tomasz Grzelewski - Superstacja, Arleta Zalewska - TVN24, Beata Lubecka - Polsat, Marta Kurzyńska - Polsat News, Anna Gielewska - "Wprost", Michał Olech, Michał Kolanko i Łukasz Mężyk - portal 300polityka.pl, Grzegorz Kwolek - RMF FM, Kamila Baranowska, Wojciech Wybranowski - "Do Rzeczy", Wiktor Ferfecki - "Rzeczpospolita", Joanna Sawicka, Nina Telepko, Wojciech Szacki - Polityka Insight oraz Janina Paradowska i Anna Dąbrowska - "Polityka".

Cały ranking z pełnymi uzasadnieniami na stronie internetowej tygodnika "Polityka".

Więcej o: